Almanya,genelinde koronavirüs önlemleri

Almanya,genelinde koronavirüs önlemleri

Corona-19-virüs- önlemleri gündemde

ALMANYA'NİN EYALETLERİNDE,KORONA ÖNLEMLERİ SIKILAŞIYOR.

Hamburg Almanya'da özellikle büyük şehirlerde yeni tip Koronavirüs Covid-19 vakalarındaki artış, büyük kentleri yeni önlemler almaya zorluyor.

Hafta sonunda Hamburg'un çeşitli semtlerinde nargile kafe ve barlara baskınlar düzenleyen polis, kurallara uymayan bazı mekanları kapattı. 250 polisle 355 kontrolün yapıldığı baskınlarda en fazla Billstedt semtindeki nargile kafe ve barlarda kuralların ihlal edildiği tespit edildi.

Bir günde 98 yeni vakanın görüldüğü ve 1 kişinin daha hayatını kaybettiği. Hamburg’da da Pazartesi gününden itibaren yeni uygulama ve önlemler yürürlüğe giriyor. 100 bin nüfusta 38,8 vaka barajına yükselen kentte en fazla vakanın 20-40 yaş aralığındakilerde görüldüğü açıklandı.

Hamburg Sosyal Senatörü Melanie Leonhard cumartesi günü Hamburg Belediye Sarayı'nda gerçekleştirdiği basın toplantısında Hamburg'daki yeni önlemlere dikkat çekti.

Açıklamaya göre kentin Reeperbahn,Landungsbrücken,Ballindamm, Schulterblatt, Schanzenviertel, Steindamm ve Hauptbahnhof gibi eğlencenin, alışveriş merkezlerinin ve dolayısıyla insanların yoğun olduğu bölgelere, insan trafiğinin yoğun olduğu belli saatlerde maske takma zorunluğunu getirildi.

YENİ KURALLARA UYMAYANLARI BÜYÜK PARA CEZALARI GELİYOR
Eyalet hükümeti yetkilileri hangi bölgelerde hangi saatlerde kısıtlamaların olduğuyla ilgili bir haritayı da kamuoyunun bilgisine sundu. Kurallara uymayanları ise 150 avrodan başlayan para cezaları bekliyor. Özellikle yaşlı hastaların arttığını açıklayan Leonhard, “Tıbbi sistemimizin sınırlarına ulaştığı bir durumdan uzağız ama yine de artış oranları yüksek. Bu önlemler sadece 98 yeni vakayla alakalı değil. Her korona vakası yüzlerce test, karantina ve karantina takibini beraberinde getiriyor. Mesela bir kreşte bir eğitmenin testinin pozitif çıkması durumunda kreş kapatılabilir, eğitmenler karantinaya girer, çocuklarını kreşe gönderemeyen çalışan veliler ise çocuklarına bakıcı organize etmek zorunda kalırlar. Bu nedenle önlemler büyük önem taşıyor” dedi.

Hamburg'daki vaka sayılarının Münih gibi diğer büyük şehirlere oranla daha az olduğuna dikkat çeken Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Tschentscher, vaka sayısının artışını kontrol altında tutabilmek için önlem ve kontrollere devam edeceklerini bildirdi. Sokağa çıkma yasağı gibi katı uygulamalar olmaması için önlemler aldıklarını ifade eden Tschentscher, özellikle gastronomi sektöründeki önlemlerin önemine,değindi.

VAKA SAYISI KONTROLDEN ÇIKARSA,ORDU DURUMA EL KOYABİLECEK

Tschentscher, “Münih halka açık yerlerde alkolü yasaklayarak, özel partileri kısıtlayarak ve kontrolleri artırarak vaka sayısını düşürmeyi başardı. Hamburg'da vaka sayısı nispeten daha düşük olsa da istikrarlı bir şekilde durumu kontrol altında tutmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Pazartesi'den itibaren yürürlüğe girecek yeni önlemler arasında gastronomi ve alışveriş yerlerinde tüm müşteri ve çalışanların maske takması zorunluluğu, kapalı alanlardaki etkinliklerde, ayrıca mahkeme, kurum ve resmi daire gibi insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde maske takma zorunluluğu, kalabalık olan açık kamusal alanlarda maske takma zorunluluğu yer alıyor.

Yüz siperliği maske yerine geçmeyecek ve siperliğin sadece doktor raporu olan hastalar ve engelliler gibi istisnai kişilerin kullanmasına izin verilecek. Büyük şehirlerde vaka artışının kontrol edilemez hale gelmesi durumunda ise ordu ve Robert Koch Enstitüsü (RKI) devreye girerek bölgeye uzmanlar gönderip duruma el koyması kararı alındı.

KORONA VİRÜS VEBASINDA,YAŞLILAR,DAHA ÇOK RIZIK ALTINDADIR

Öte yanda, İsviçre,Hamburg'u "riskli bölge” listesine dahil etti.

YOLCULARIN GİRİŞ ÇIKIŞINDA VİRÜS TESTİNE TABİİ TUTULUYOR.

Pazartesi'den itibaren yürürlüğe girecek uygulamaya göre Hamburg'dan İsviçre'ye giden herkes,negatif testi bile olsa 10 gün karantinada kalacak.Kurallara uymayanları 9 bin 300 Euroya kadar yüksek para cezaları kesilecek.

EN KISA ZAMANDA,MASKESİZ BİR HAYAT DİLERİZ.

Haber,İHA.Nebahat Uzun. Derleyen,YeniyurtHaber,München.11.10.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın