Almanya'dan İsrail'e "orantılı ol" uyarısı

Almanya'dan İsrail'e "orantılı ol" uyarısı

Fischer,Gazze'deki durumu da yakından takip ettiklerini ve

YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

İsrail, dün yüzden fazla sivilin hayatını kaybettiği Cibaliye Mülteci Kampı’nı tekrar vurdu. Son saldırının ardından ölü ve yaralı sayısı arttı. Almanya ise savaşın başından bu yana destek verdiği İsrail'i uyardı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsrail'in Hamas'a karşı mücadelesinde "orantılı" olması gerektiğini söyledi.

Almanya'dan İsrail'e 'orantılı ol' uyarısı: Yakından takip ediyoruz

 

 

İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana aralıksız olarak saldırılar düzenliyor. İşgalci ordu sivil gözetmeksizin, kilise, cami, hastane ve mülteci kamplarını bombalamayı sürdürüyor. İsrail güçleri son olarak Cibaliya Mülteci Kampı’nı hedef aldı. Hamas güçlerinin kampa sığındığını iddia eden ordu dün düzenlediği saldırıda yüzden fazla sivili katletti. İsrail ordusu bugün Cibaliya’ya bir kez daha saldırdı. Sivillerin hedefte olmasına dünyadan tepkiler geldi. Son olarak savaşın başından bu yana İsrail'i destekleyen Almanya’dan bir açıklama geldi. 

 

Almanya'dan İsrail'e 'orantılı ol' uyarısı: Yakından takip ediyoruz

"ALMAN HÜKÜMETİ MÜLTECİ KAMPINA YAPILAN SALDIRI KINIYOR"

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sebastian Fischer, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, “İsrail dün Cibaliya Mülteci Kampı’nı bombaladı ve yüzlerce ölü ve yaralı var. Alman hükümeti bunu kınıyor mu ve bu eylemi orantılı görüyor mu?” sorusu üzerine, bu saldırıyı medyadan takip ettiğini ve ölü sayısı gibi bilgilerin henüz belirsiz olduğunu söyledi.

Almanya'dan İsrail'e 'orantılı ol' uyarısı: Yakından takip ediyoruz

"İSRAİL ORANTILI GÜÇ KULLANMALI"

İsrail'in Hamas'a karşı uluslararası hukuk çerçevesindeki meşru savunma hakkını uygularken sivil halkın korunmasının ön planda olması gerektiğine işaret eden Fischer, "Hamas2a karşı mücadelenin orantılı şekilde yürütülmesi elzemdir." dedi.

Almanya'dan İsrail'e 'orantılı ol' uyarısı: Yakından takip ediyoruz

"OLAYLARI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ, SİVİL HALK İÇİN ENDİŞE DUYUYORUZ"

İsrail kaynaklarına göre saldırının hedefinin mülteci kampında ya da onun altındaki tünel sisteminde bulunan üst düzey bir Hamas lideri olduğunu belirten Fischer,Gazze'deki durumu da yakından takip ettiklerini ve oradaki sivil halkın içinde bulunduğu zor durumdan büyük endişe duyduklarını vurguladı.

Sözcü Fischer, "Hamas’ın sivil halkı kalkan olarak kullandığını" ileri sürdü.

İHA/02.11.2023

 

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın