Almanya'da WhatsApp mesajları

Almanya'da WhatsApp mesajları

Almanya'nın, dilediği bütün WhatsApp görüşmelerini anında takip ettiği ortaya çıktı

WhatsApp skandalı

İnsan hakları, şahsi bilgileri kWhatsapp skandalıoruma yasası, basın ve fikir özgürlüğü konularında mangalda kül bırakmayan Almanya'nın,dilediği bütün Whats App görüşmelerini anında takip ettiği ortaya çıktı.

FEDERAL KİRMİNAL DAİRESİ

Almanya'da iç istihbarat servisleri arasında yer alan Federal Kriminal Dairesi'nin (BKA), WhatsApp'ın güvenli "uçtan uca şifreleme" yöntemine rağmen hesapları izlemenin yolunu bulduğu öğrenildi.

Dilediği bütün WhatsApp hesaplarını istediği zaman canlı olarak izleyebilen BKA'nın, WhatsApp üzerinden paylaşılan yazı, video ve fotoğrafları anbean takip edebilmenin yöntemine sahip olduğu öğrenildi.

BKA SUSPUS
BKA'NIN bunun için, WhatsApp'ın masaüstü sürümünü kullandığı belirtiliyor. Hesapları nasıl incelediği konusunda bir açıklama yapmayan BKA sadece, "Bir WhatsApp hesabında paylaşılan yazı, video, fotoğraf, sesli mesaj ve yazışmaları canlı olarak görme imkanını sağlayan bir metoda sahibiz" açıklamasıyla yetindi. BKA'nın kendi bilgisayarları üzerinden operasyon yapıp yapmadığı bile henüz belli değil.

İNSAN HAKKI GASPI

NORMAL şartlarda WhatsApp'ın bilgisayarlar için olan masaüstü sürümünü kullanıcılar ancak cep telefonlarına gelen şifre ile kurabiliyorlar.

BKA'nın WhatsApp hesaplarını takip edebilmek için tüm insan haklarını ihlal ederek dinleme operasyonu yaptığı düşünülüyor.

Ama,ihtimaller arasında, Almanlar'ın WhatsApp'ı takip etmek için cep telefonları üzerinden de bilgi aldığı yer alıyor.
ALMANYA ŞİFREYİ KIRDI
ASLINDA WhatsApp'ın kullandığı uçtan uca şifreleme, yazışmaların sadece mesajlaşan kişiler arasında okunabilmesini sağlıyor.

Güvenlik birimleri ve hatta WhatsApp bile içerikler hakkında bilgi sahibi olamıyor. Birçok ülke, şifreleme ile ilgili bir "arka kapı" açılmasını ve istenen hesapların incelenebilmesini talep ediyor. Almanya'nın bu sırrı nasıl çözdüğü bilinmiyor.

Her  resim,video vb.mesajları süzgeçten geçirildiğini bir çoğumuz farkındayız.

Bu süzgeçi bir çok ülke yapmaktadır.

Basına yansıyan haberler.İsmal Erel,yhy*22.07.2020

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın