Almanya'da üç hafta

Almanya'da üç hafta

Almanya'da koronavirüste son 24 saatte 29 bin 875 kişi hasta

Vaka sayısı  çoğalınca;

ÜÇ HAFTA KARANTİNA GELDİ

Haftalardır Başbakan Merkel'in “DahÜç hafta karantinaa sert önlemler almalıyız” taleplerine karşı çıkan eyaletler, virüsün kontrolden çıkması üzerine,üç hafta kapanmayı önerdi.

ALMANYA'DA ÖNLEMLER YELPAZESİ

Almanya'da koronavirüste son 24 saatte 29 bin 875 kişi hasta lanırken,598 kişi de yaşamını yitirdi.

Baden Württemberg Eyaleti Noel'den sonra en az 10 Ocak'a kadar yaşamı durdurma kararı aldı.

Birçok eyalet, koronavirüsün kontrol altına alınabilmesi için Almanya'da yaşamın 19 Aralık ile 10 Ocak arasında durma noktasına getirilmesini istiyor.Memleket/Ülke,üç hafta kapanacak.
İLK KARAR VERİLDİ
İLK açıklama Baden Württemberg Başbakanı Winfried Kretschmann'dan geldi. Durumun çok kritik olduğunu söyleyen Kretschmann, "Alınan önlemleri acilen sertleştirmemiz gerekir" dedi ve komşu eyaletlerle görüşmeler yaparak, onların da aynı kararı almasını istediğini belirtti. Berlin Başbakanı Michael Müller de 19 Aralık sonrası için sert önlemler alınmasından yana olduğunu kaydetti.
BERLİN'DEN DESTEK
ÜÇ hafta boyunca yaşamın durması gerektiğini söyleyen Müller, "Bu yeni kısıtlamalar virüsün yayılma hızını durduracaktır" dedi. Başbakanlar Konferansı'nda başbakanların ortak bir karar almasını umduğunu kaydeden Müller, "Ülke genelinde bir kriz söz konusu" dedi. Eyaletler, pazar günü yapılacak görüşmede yeni önlemler paketinin kararlaştırılmasından hareket ediyor. Aşağı Saksonya Eyaleti de, kapama önerisini destekliyor.
OKULLAR KAPANACAK
RHEİNLAND Pfalz Başbakanı Malu Dreyer de Noel'de ve yılbaşında sıkı tedbirler alınmasının şart olduğunu bildirdi.

Son duruma göre Almanya'da Thüringen,Bavyera, Hessen,Baden Württemberg eyaletleri saat 21.00 ile 05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlamasına başladı. Saksonya Eyaleti'nde de pazartesi gününden itibaren,okullar ve anaokulları ile neredeyse butün dükkanlar kapatılacak. Saat 22.00-06.00 arasında sokağa çıkılmayacak.

LAUTERBACH'TAN UYARI
BADEN Württemberg ise önümüzdeki haftadan itibaren sadece akşamları değil, gündüz vaktinde de insanlara dışarıya sadece işe gitmek için izin verilmesini istiyor. Sosyal Demokrat Parti (SPD) sağlık uzmanı Karl Lauterbach, Noel'den sonraki bir kapamanın geç olacağına işaret ederek, kararın hemen verilmesini istedi. Lauterbach, "Aksi takdir de gecikilecek ve virüs çok daha fazla yayılmış olacak" dedi.

YENİ YASAKLAR GELEBİLİR
AŞAĞI Saksonya Başbakanı Stephan Weil, "19 Aralık ile 10 Ocak arasında Almanya genelinde çok sakin bir hava eseceğinden hareket ediyorum" dedi.

Buna göre süpermarketler hariç tüm dükkanların kapatılması, evden çalışabilecek herkesin evden çalışması, maske mecburiyetinin genişletilmesi ve sokağa çıkma kısıtlamalarının ülke geneline yayılması düşünülüyor.

Sokağa çıkmak, 21.00 ile 05.00 saatleri arasında yasak olacak.",şeklinde açıklama yaptı.Schulbetrieb in Corona-Zeiten

ALMANYA'DA KORONA ÖNLEMLERİ DEVAM EDİYOR.

Söder; Schulen und Kitas in Bayern von Mittwoch an geschlossen.

Von Mittwoch an gibt es an bayerischen Schulen wieder Distanzunterricht.

 (Foto: dpa)

Bund und Länder haben sich auf einen harten Lockdown von Mittwoch an verständigt. Bayern setzt die Beschlüsse "maximal" um, erklärte Ministerpräsident Markus Söder (CSU) am Sonntag.

  • In Bayern werden von Mittwoch an alle Schulen und Kitas geschlossen. Zudem kündigte Söder strikte nächtliche Ausgangsbeschränkungen für den gesamten Freistaat an.
  • Landkreise und Städte mit einem Inzidenzwert von mehr als 200 gelten in Bayern als Corona-Hotspots. Seit Sonntag gehört auch der Freistaat als Ganzes dazu.

Haber;Kadir İnce.Derleyen;YeniyurtHaber.13.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın