Almanya'da Eksen Kaydı

Almanya'da Eksen Kaydı

Almanya'nın ekseni kaydı

SADECE ALMANYA'DA FŞİSİTLİK BİR ÇOK BATI DEVLETLERİNDE VARAlmanya’nın ekseni kaydı

Bilim admlarının "Almanya"da aşırı sağ tutumlar" araştırmasından şoke eden sonuç çıktı. Verilere göre, 12 kişiden biri aşırı sağcı dünya görüşüne sahip.

Bielefeld Üniversitesi'nden bilim insanları, Friedrich Ebert Vakfı için bir araştırmaya imza attı. Ülkede aşırı sağ tutumlar üzerine gerçekleşen araştırma, ırkçılığın endişe verici eğilimini ortaya koydu. Araştırma, 2021'den bu yana Alman nüfusunda aşırı sağcı tutumun keskin bir artış gösterdiğini ve 12 kişiden birinin aşırı sağ görüşe sahip olduğunu gözler önüne serdi.
ÇOK CİDDİ ARTIŞ VAR
ÜLKE nüfusunun yüzde 8.3'üne karşılık gelen bu oran, önceki yıllarda yüzde 2 ila 3'ün biraz altında seyrediyordu. Kendilerini merkezin sağında gören katılımcıların oranında da yükselişi işaret eden araştırma, sonucun yüzde 15.5'e dayandığını gösterdi. Araştırmacılar, "Bir önceki anket araştırmasında sonuç yüzde 10'un biraz altındaydı" diye açıklama yaptı.


ANKETLER DOĞRULADI

KAMUOYU yoklamalarında ırkçı AfD partisinin sürekli oyunu yükseltip yüzde 22 seviyesini görmesi, söz konusu araştırmanın sonucunu doğrular nitelikte oldu. Araştırmanın bir başka çarpıcı sonucuna göre ise, ifade özgürlüğü önceki yıllara kıyasla giderek daha fazla kısıtlandı. Öte yandan, "İktidar partileri halkı aldatıyor" diyenlerin oranı da yüzde 30'a kadar tırmandı.

Cemil Alpay/22.09.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın