Almanya Cumhurbaşkanı,Steinmeir

Almanya Cumhurbaşkanı,Steinmeir

İkinci cihan harbini 80.yıl kutlaması vede...

Frank-Walter Steinmeier; "Af diliyorum" dedi

İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasının 80'inci yıldönümü kapsamında anma törenleri Polonya'da düzenlendi.  Wielun'da konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, “Alman zulmünün kurbanlarına boyun eğiyorum ve af diliyorum dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier: Af diliyorum

İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasının 80'inci yıldönümü kapsamında anma törenleri Polonya'da düzenleniyor. Wielun'da konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, "Alman zulmünün kurbanlarına boyun eğiyor um ve af diliyorum"şrklinde konuştu.

İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasının 80'inci yıldönümü kapsamında anma törenleri,Nazi Almanya'sı tarafından ilk bombalanan Polonya'nın Wielun şehrinde başladı. Törende,Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier konuştu.

"ULUSLARARASI HUKUKUN İLKELERİNE AYKIRIYDI"

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, savaşın başlamasına dair yaptığı konuşmada, "Kim bu korkunç savaşın bir barbarlık eylemiyle, bir terörizm eylemiyle, sıradan insanlara bir saldırı ile başlamasını beklerdi. Uluslararası hukukun ilkelerine aykırı savaştı. Tarihi hatırlayarak, gelecek yıllarda Polonyalılar ve Almanlar dostça ilişkiler inşa edebileceğiz. Burada bulunmalarından dolayı ve tutumları için Almanya Cumhurbaşkanı'na teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"AF DİLİYORUM" DEDİ.BU HABERLER,ALMAN MEDYASI(Tv,Rado,Basın)'NDA DA GENİŞ YER ALDI.

Duda'nın ardından konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, "Unutmayacağız, tarihimizin bize verdiği sorumluluğu üstleniyoruz. Geçmişte kalmadı,hala devam ediyor. Wielun'a yapılan saldırının kurbanlarına boyun eğiyorum Alman tiranlığının kurbanlarına boyun eğiyorum ve af diliyorum. Polonya'nın affetmek için uzanmış eli için minnettarız" şeklin de konuştu.

İKİNCİ CİHAN HARBİNİN 80'İNCİ YILDÖNÜMÜ

İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasının 80'inci yıldönümü ile ilgili diğer törenler,Varşova'daki Pilsudski Meydanı'nda gerçekleşecek.

Hitler yönetimi,sadece Polanya değildi,Romanya,Fransa,Österreich-Avusturya,Macaristan,Yunanistan'ıda kuşatmışlardı.

TÜRKİYE BU HARBE HİÇ GİRMEDİĞİ HALDE, 22 BİN ASKER KAYBETMİŞTİ. 

AYRICA,İNÖNİ HÜKÜMETİ ALMANYA'YA KÖMÜR VE DE,YİYECEK, ERZAK(Levazim) GİBİ,YARDIMLARDA BULUNMUŞTU.

İtalya'da,halk Misolini'yı bacaklarından asarak,idam etmişti.

Amerika,Japonya'ile kapışmış,ilk atom bombası burada kulanılmış,Hiroşima'ya atılmış,yıllar ca izleri kalmıştı.

2.dünya savaşının,bize kısaca hatırlattıkları.

Öte yanda,Adolf Hitler,mutefik kuvvetlere(İngiltere-USA,Ruslan,vb.)canlı yakalanmamak için,kendini,köpeği ve partneri Eva'yı zehirliyerek, intihar etmiş,daha sonrada,(otamadık bir sistemle),cestleri gazla yakılmıştı.

BU ARADA TÜRKİYE,SAVAŞA KATILMAMIŞTI,ANCAK...

Hatirlanacağı gibi,bu savaşa(İnönü Hükümeti) Türkiye bir fiil katılma mıştı,ancak.1939-1945 arasında,(5 sene, 9 ay, 7 gün) içinde,toplam 22 bin,633 asker kaybetmiş,TBM'ne verilen soruşturmada açıklık getirilmişti.

(Mevzünün kupuru,üste,sağa.)

Elbette,konu dahada uzundu ya,biz yeri geldi,kısadan bahsetmiş olduk.

Basına yansıyan haberler.1.09.2019,Almanya

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın