Alman Şirketler Rotayı

Alman Şirketler Rotayı

Merkel'in ziyarete uğurlu geldi

MERKEL'İN VEDA ZİYERETİNDEN SONRA,ALMAN FİRMALARIRI TÜRKİYE'YE YÖNELDİ

1,5 milyar nüfusluk pazara erişim! Alman şirketlerinin adresi Türkiye oldu

ALMAN-TÜRK SANAYİ ODASI,KOLLARI SIVADI

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye) Başkanı Dr. Markus Slevogt, Alman şirketlerinin, Türkiye’nin konum olarak potansiyelini çok iyi anladıklarını aynı zamanda Türkiye’yi sadece büyük bir yerel tüketici pazarı olarak değil, aynı zamanda 1,5 milyar nüfuslu bölgesel pazara erişim sağlayan bir merkez olarak gördüklerini belirtti.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye) Başkanı Dr. Markus Slevogt, yaptığı açıklamada, Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin çok güçlü olduğunu belirtti. Aynı zamanda Almanya’nın, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı konumunda bulunduğunu söyledi. Almanya ve Türkiye’nin, iki asırdan fazla bir sürenin ötesine geçen çok güçlü bir iş ve ticari ilişkisi olduğunu vurgulayan Slevogt, “Alman sermaye iştiraki olan veya Almanya ile iş ve ticaret yapan 7 bin 500’den fazla şirketimiz var. Avrupa ülkeleri ve Batı ülkeleri arasında en güçlü iş birliği ve ortaklığa sahibiz ve bununla gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

“ALMANYA VE TÜRKİYE ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİ DAHA FAZLA ARTACAKTIR”

Slevogt, Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkilerin daha da gelişeceğini ifade ederek, “İki ülke arasındaki yatırım ve ticaretin ana itici güçlerinden biri olan Gümrük Birliği’nin farklı alanlar ve sektörlerin dahil edilip yenilenmesiyle Türkiye ile AB, özellikle de Almanya ve Türkiye arasındaki ticari ilişki daha fazla artacaktır.” dedi. Türkiye’nin Alman işletmeleri birbirine bağlayan büyük bir merkez olduğunu belirten Slevogt, Türkiye’nin doğal coğrafi konumundan dolayı bu ülkede farklı pazarlarda ve farklı alanlarda yer alan, farklı fırsatlara sahip Alman işletmelerin bulunduğunu aktardı.

“BÖLGEDE EN GENİŞ AĞA VE EN GENİŞ ETKİYE SAHİP ÜLKE TÜRKİYE”

Türkiye ve AB’nin stratejik ortaklar olarak birbirlerine ihtiyacı olduğunu ifade eden Slevogt, “Bu bölgede en geniş ağa ve en geniş etkiye sahip ülke olarak Türkiye, AB ve Almanya’nın da bu bölgede stratejik çıkarlarını güvence altına almasına yardımcı olacaktır.” dedi.

TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 35 MİLYAR DOLAR

Markus Slevogt, Türkiye ve Almanya arasındaki ticaret hacminin 35 milyar Dolar civarında seyrettiğini belirterek, şunları kaydetti: “İki ülke arasında çok önemli miktarda ticaret yapılıyor. Türkiye’de Almanya ile bağlantılı, sermaye iştiraki olsun ya da önemli bir ticareti olsun, 7 bin 500’den fazla şirketle bu temele sahibiz. Türkiye’nin bölgedeki stratejik önemi ve Alman şirketlerinin daha sağlam bir tedarik zinciri geliştirmesi gerektiği düşünüldüğünde, e-ticaret, kamu alımları, tarım ve diğer sektörlerin de yer aldığı genişletilmiş bdir Gümrük Birliği ile doğal bir bağa sahip olan Türkiye ve Almanya arasında daha fazla ticari aktivitenin olacağına inanıyorum. Bu, çok fazla önlemle uygulamak zorunda oluğumuz bir şey değil. Bu, bahsettiğim koşullar göz önüne alındığında otomatik olarak gerçekleşecektir.”

KORONAVİRÜS SALGINI TEDARİK ZİNCİRİNİ ETKİLEDİ

Türkiye'nin, küresel tedarik zinciri faaliyetlerinde önemli bir role sahip olabileceğini vurgulayan Slevogt, düşünülüyor. Asya’da Covid-19 ile ilişkili tedarik zincirinde yaşanan problemleri gördük.“Türkiye'nin Avrupa üretim merkezleri için daha sağlam bir tedarik zinciri oluşturacağı İlgili virüsün şu anda hangi varyantı olursa olsun ağırlıklı olarak Vietnam ve Bangladeş’i ciddi şekilde etkilediğini görüyoruz. Üretim alanlarını kapatmak zorunda kaldılar. Tekstil, spor giyim veya spor ayakkabı üretim şirketleri şu anda çok olumsuz etkileniyorlar. Asya’da küresel tekstil ve spor üreticileri tarafından kullanılan üretim yerlerinin olması nedeniyle bu kış ve Noel'de spor ayakkabısı sıkıntısı olabilir.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE-ALMANYA İLİŞKİLERİ. MERKEL'İN ZİYARETİ UĞURLU GELDİ.

BİR DE ŞU VİSE DUVARINI YIKSALAR.

İHA/Derleyen;YeniyurtHaber.18.10.2021

 

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın