Alman-Rusya arasındaki

Alman-Rusya arasındaki

Berlin'de işlenen cinayetin arkasından

Rusya ile Almanya arasındaki kriz büyüyor!

 

GÜRCİSTAN VATANDAŞI ÇEÇEN'İ ÖLDÜREN RUS AJAN.HAFTALARCA ALMAN MEDYASINI DA DA TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU.

DAS OPFER/KURBAN'  ZELİMKHAN K.(41) TÄTER/KATIL; RUSSE WADIM KRASİKOV(54) HAYVAN BAHÇESİNDE KATLEDİLDİ./ DE FALL IN DER TIERGARTEN.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Rusya Büyükelçisini bakanlığa çağırarak iki Alman diplomatı sınırdışı ettiğini açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığının bir Gürcistan vatandaşının öldürülmesiyle bağlantılı olarak Rusya'nın Berlin Büyükelçiliğinde görevli 2 Rus diplomatı sınır dışı etmesinin ardından iki ülke arasındaki diplomatik kriz devam ediyor.

WIE DU MIR,SO ICH DIR / RUSYA DA İKİ ALMAN DİPLOMATI GERİ GÖNDERMİŞTİ.

BU OLAYA İLK TEPKİ HORST SEEHOFER'DEN GELMİŞTİ.

"BU HADISE,SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNİ HATIRLATIYOR" DEMİŞTİ.

CDU-Politiker warnt vor" Rückfall in die Zeit des Kalten Krieges" Sagte,Seehofer.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Rusya Büyükelçisi Geza Andreas von Geyr’i Rus diplomatların sınır dışı edilmesine karşı atılacak adımlar konusunda bilgilendirmek amacıyla bakanlığa çağırdı. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, misilleme olarak 2 Alman diplomatın sınır dışı edildiği ve Alman büyükelçinin bu konuda bilgilendirildiği belirtildi. Açıklamada, Alman diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 7 gün süre verildiği kaydedildi.

Berlin'de Ağustos ayında 40 yaşındaki Tornike K. isimli Gürcistan vatandaşının başından vurularak öldürülmesinin ardından 49 yaşındaki bir Rus tutuklanmış ve Rus Büyükelçiliğinde çalışan 2 kişinin ise cinayetin azmettiricisi olduğu iddia edilmişti.

Rusya'nın konuyla ilgili gerekli adımları atmamasını gerekçe gösteren Alman Federal Savcılık Ofisi, cinayet sorumlusunun itiraflarını delil olarak kullanarak cinayette başka bir ülkenin gizli servisi olduğuna hükmetmişti. Almanya Dışişleri Bakanlığı ise,Rusya'nın Berlin Büyükelçiliğinin 2 çalışanını sınır dışı etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Berlin’in asılsız ve dostça olmayan adımlarına karşılık tedbirler alınacağını açıklamıştı.

Kaynak: İHA ve Yeniyurt Haber Ajansı.

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın