Alman der Spiegel yazdı

Alman der Spiegel yazdı

“Erdoğan, Kuzey Kıbrıs'ı ve Maraş bölgesini ziyaret edecek. Geçtiğimiz Ekim ayında,

"HAYDEYİN KIBRISA!."ÇAĞRSISI,RUMLARI ÇILDIRTTI.

*YILLARCA KAPALI TUTULMUŞTU

*ERBAKAN-ECEVİT HÜKÜMETİ,KIBRISTAKİ KATLIYAMIN ARDIN DAN,KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI YAPILMIŞTI.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte Kıbrıs'taki Kapalı Maraş'ı ziyaret etmesi Avrupa'da geniş yankı uyandırdı.

Alman Der Spiegel dergisi,“Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı "benzeri görülmemiş bir provokasyondan" bahsediyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan,bu pazar günü işgal edilmiş olan Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret edecek.

Fakat bu alan,uluslararası hukuka göre "AB'ye ait” diye yazarak, Rumlar üzerinden Avrupa'yı göreve çağırdı.

DERGİNİN UZUN YORUMUNDA,ŞUNLARI YAZDI

Dergi şunları yazdı; “Erdoğan, Kuzey Kıbrıs'ı ve Maraş bölgesini ziyaret edecek. Geçtiğimiz Ekim ayında, Türk ordusunun yıllardır kapalı tuttuğu eski bir sahil beldesi olan Maraş yeniden açılmıştı. Maraş’a gerçekleşecek olan bu ziyaret, Kuzey Kıbrıs seçimlerinden sadece birkaç hafta sonra gerçekleşecek.. Bilindiği gibi seçimi, Erdoğan'ın desteklediği aday Ersin Tatar kazanmıştı. Türkiye, Kuzey Kıbrıs'ı 1974 yılından beri askeri olarak işgal altında tutuyor ve bu bölgeyi tanıyan tek ülke konumunda. Rum vatandaşların Türk işgalinden dolayı Maraş'tan göç etmesi sonucu bu bölge, ordu tarafından kapatılmıştı. Ancak Rumlar bugüne kadar Maraş’ı kendilerinin kabul ediyorlardı.
Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis, Erdoğan'ın planlanan Maraş ziyaretini “benzeri görülmemiş provokasyon” olarak nitelendirdi. Kıbrıs, AB'ye üye bir ülkedir. Uluslararası hukuka göre Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs'a bu yüzden de AB’ye aittir. Türkiye ve AB arasında bu anlaşmazlıkla ilgili birtakım görüşmeler yapılmıştı. Tartışılan konular arasında, deniz hukuku kapsamında Yunanistan ve Kıbrıs’
Kıbrıslılar kapıların açılmasıyla Maraş'a akın ettia ait olan doğalgaz sahalarını keşfetmek için Türk araştırma misyonlarının çalışmaları vardı. Mülteci politikası da tekrar tekrar sorunlara neden oluyor”

BASINDA KIBRİS HABERLERİ.

ÖTE YANDA...Kıbrıslılar kapıların açılmasıyla Maraş'a akın etti

KKTC'de 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesi alınan tarihi kararla halkın kullanımına açıldı. Bölgeyi ziyaret eden yüzlerce Kıbrıslı, o anları ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde yer alan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesinin bir bölümü saat 12 sularında halkın kullanımına açıldı. Kıbrıslılar, Demokrasi Caddesi ile sahil kısmının bir bölümünü gezdi.Kıbrıslılar kapıların açılmasıyla Maraş'a akın etti

BOL BOL FOTOĞRAF ÇEKTİLER

Bu tarihî anı görmek isteyen Kıbrıslılar ise, o anları bol bol fotoğraf çekilerek ölümsüzleştirdi.

Girişte,koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafeye ve maske kullanımına dikkat edilmesi uyarısı yapıldı.

ERDOĞAN DESTEK VERMİŞTİ

Hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen KKTC Başbakanı Ersin Tatar, MaraKıbrıslılar kapıların açılmasıyla Maraş'a akın ettiş'ın perşembe günü açılacağını söylemişti. Tatar, "Perşembe günü sabah saatlerinde halkımızın Maraş sahilinden istifade etmesine başlayacağız" demişti.

Erdoğan da Maraş'ın açılmasına Türkiye'nin her tür desteği vereceğini ifade etmiş ve "Maraş Ada'daki çözümsüzlüğün bir parçasıdır. Kıbrıs'ın geleceğini artık hayaller yerine somut gerçekler üzerine inşa etme kararı aldık" diye konuşmuştu.

ACABA,BİZDE KIBRIS'A MI TAŞINSAK?!..

BİZİ TAKIP EDİN,HAVADİSLERDEN,HABERDAR OLSUN..!

Haber;İHA. Derleyen;YeniyurtHaber.15.11.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın