Alman basınından İsrail sansürü

Alman basınından İsrail sansürü

9 OCAK ile 11 Ocak arasında 1337 kişi arasında telefonla yapılan ankete

ALMAN MEDYASINDAN İSRAİL SARAİL SANSÜRÜAlman basınından İsrail sansürü

ZDF'nin yaptırdığı "Politik Barometre" isimli ankete katılan Almanlar, İsrail'in Filistin'e saldırısını haksız buldu. Alman basını bunun üzerine anket sonuçlarına hiç yer vermedi

Alman ikinci kamu televizyon kanalı ZDF'nin iki haftada bir yaptırdığı anketten İsrail'e destek çıkmaması üzerine tek bir gazete bile bu anketi yayınlamadı. "İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki askeri harekâtı, birçok sivil kurbana rağmen haklı mı?" sorusunun yöneltildiği anketten yüzde 61 oranında "Hayır" cevabı çıkmasını Alman basını görmezden geldi.
YÜZDE 75'İ DESTEKLEMİYOR
ANKETİ yaptıran ZDF kanalı bile kendi anket sonucunu haber arasına sıkıştırdı. Gazete ve dergiler "Politik Barometre" isimli anketten çıkan diğer sonuçlara yer verirken, Alman halkının İsrail'in vahşi saldırılarını haksız bulduğu sonucu çıkan ankete değinmedi bile. Ankete katılan Almanların yüzde 61'i İsrail'in tutumunun haksız ve yersiz bulduğunu belirtti.

BEKLENEN ORAN ÇIKMADI

9 OCAK ile 11 Ocak arasında 1337 kişi arasında telefonla yapılan ankete katılanların yüzde 14'ü ise "İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki askeri harekâtı, birçok sivil kurbana rağmen haklı mı?" sorusuna "bilmiyorum" cevabını verdi. İsrail'in saldırılarını haklı bulan Almanların oranı ise sadece yüzde 25'te kaldı.

BASINA TEPKİ VAR
ANKET sonuçlarının beklendiği gibi çıkmaması üzerine Alman basını bu anketi sansürledi. Gazetelerin sosyal medya hesaplarına, "Bu anket sonucunu neden yayınlamadınız?" soruları yazılırken, gazetelerden bu soruya cevap gelmedi. Anket sonucu, aslında Alman halkının yüzde 75'inin hükümetin aksine İsrail'i aynı şekilde desteklemediğini açıkça ortaya koydu.

İbrahim Taş/19.01.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın