Alman Başbakanı Türkiye de

Alman Başbakanı Türkiye de

Merkel'in Türkiye ziyareti

Türk-Alman ortaklığını simgelemektedir

 

Almanya Başbakanı Merkel, “Türk-Alman Üniversitesi iki ülke arasındaki iş birliğinin olağanüstü bir örneğidir, Türk-Alman ortaklığını simgelemektedir” dedi.

Almanya Başbakanı Merkel’in açıklamalarının satır başları şöyle;

Türk-Alman bilim ilişkileri Türk-Alman Üniversitesi ile başlamamıştır uzun geçmişe dayanmaktadır. Bu geçmiş aynı zamanda Türkiye’nin cömert teşvikleri ile başlamıştır. Türkiye bugün de milyonlarca Suriyeli mülteciye sığınma imkanı sağlıyor. Bu çabalar bizim teşek kürümüzü ve takdirimizi hak ediyor. Bilim ve eğitim insanların  özgür lüğünü teşvik eder ve geliştirir. Bilim ne kadar özgürse elde edilen sonuçlar da o kadar zengindir. Bilimin eleştirel söylemek ihtiyacı var." şeklinde açıklamalarda bulundu.

* * * 

AÇIK BİR HAVADA BALIK TUTAN LARDA, MERKEL'İN ZİYERETİNİ AKŞAM TV DE İZLEDİLER.

HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Merkel'den sonra kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "İnşallah bizler de diğer devlet üniversitesi olduğu gibi Türk-Alman Üniversitesi'ne de her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için süratle gerekli adımları atacağız. Siyasi hayatından önce Sayın Şansölye'nin bir bilim insanı olduğunu biliyoruz. Üniversite inşasını üstlenen TOKİ'ye de ayrıca şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Erdoğan Merkel'e ayna hediye etti.

Ardından, kamara karşısında espirler göz doldurdu.

Erdoğan'dan Merkel’e dikkat çeken hediye

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel'e Türk-Alman Üniversitesi'nin yeni binalarının açılış töreninde Paşabahçe tarafından özel olarak üretilen sırçalı saray aynası ile miğfer hediye etti.

Detaylı haber,tv. ve gazetelerde.

Metehan,İstanbul.24.01.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın