Alman Bakandan

Alman Bakandan

Öte yanda,Almanya ve AB(EG) tehdit geldi

ALMANYA'DAN,YUNANİSTAN ve  FRANSA'YA TOKAT GİBİ CEVAP.

Türkiye'nin DAlmanya'dan Yunanistan ve sahibi Fransa'ya tokat gibi Türkiye cevabıoğu Akdeniz'deki varlığını bir türlü hazmedemeyen Batı'nın şımarık çocuğu Yunanistan ve sahibi Fransa'nın provokasyonlarına Almanya'dan tokat gibi bir cevap geldi.

Yunan medyasına konuşan Alman Dış İlişkiler Konseyi Direktörü ve AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in özel danışmanı Daniela Schwarzer, Türkiye'nin Avrupa Birliği için kilit bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

AKILSELİM BİR YORUM

Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de durdurmaya çalışan Batı'nın şımarık çocuğu ve sahibi Fransa'ya Almanya'dan tokat gibi bir cevap geldi. Alman Dış İlişkiler Konseyi Direktörü ve AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in özel danışmanı Daniela Schwarzer Yunan gazetesi Kathimerini'ye konuştu.

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasını "birçok açıdan çok karmaşık" olarak nitelendiren Schwarzer, "yaptırım uygulanmasının gerekip gerekmediği, ne ölçüde, hangi şartlar altında ve hangi şartlar altında kaldırılmaları gerektiği" konusunda adımların çok dikkatli atılması gerektiğini söyledi.

Arabuluculuk çabalarına bir şans daha verilmesi gerektiğini aktaran Schwarzer, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan krizin AB için çok karmaşık olduğunu söyledi. Almanya'nın "arabuluculuk" rolünü üslenmesine karşın Fransa gibi bazı ülkelerin Yunanistan’ı desteklediğini kaydeden Schwarzer, diyalog yoluyla sorunun çözülebileceğini ifade etti.

Türkiye'nin bölgede artan etkisine dikkat çeken Schwarzer, Türkiye'nin Avrupa Birliği için kilit öneme sahip olduğunu ve mülteciler konusunda AB'nin ortağı olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Mühtemel bir savaşın çıkmasıyla ilgili konuşan Schwarzer, "Türkiye’nin bölgedeki etkisini artırmak için orduyu kullanma ihtimalini hesaba katmalıyız. Fakat Türkiye, AB’nin mülteci planının bir partneri ve Avrupalılar için kilit öneme sahip. Ayrıca ekonomik bağlar da kuvvetli" diye konuştu.

ÖTE YANDA,TEHDİT VAR!

Almanya ve AB'den Türkiye'ye yaptırım tehdidi; "Her şey hazır" deyip tarih verdi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin yAlmanya ve AB'den Türkiye'ye yaptırım tehdidi: 'Her şey hazır' deyip tarih verdieni açıklamalar yaptı.

Borrell, ülkelerin Türkiye'ye yaptırımlar konusunda bir taslak metin üzerinde anlaştığını söyledi. Eğer Ankara'ya yaptırım uygulama kararı alınacaksa, bunun 24-25 Eylül'deki AB toplantısında karara bağlanması bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda toplanan AB bakanları, Türkiye'ye karşı alınacak önlemler için Josep Borrell'e yetki vermişti. Borrell, 27-28 Ağustos'ta Berlin'de yapılacak AB toplantısında, ekonomik yaptırımlar dahil Türkiye'ye karşı alınabilecek kararları açıklaması bekleniyordu.(...)

TÜRKİYE'YE "YAPTIRIMLAR HAZIR" MESAJI

BASINA YANSIYAN HABERLER.

Almanya'dan,Yunan gazetesine mulakat. * 21.09.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın