Adeta Yardım Kuyruğuna Girdiler

Adeta Yardım Kuyruğuna Girdiler

Avrupa'dan Türkiye'ye büyük yardım köprüsü kuruldu

AVRUPA'DAN TÜRKİYE'YE YARDIM KÖPRÜSÜAvrupa’dan Türkiye’ye büyük yardım köprüsü kuruldu: Yüreğinize sağlık

Deprem acısını derinden hisseden Avrupalılar el ele verdi. Şirketler çalışanlarını, sanatçılar takipçilerini harekete geçirdi, biraz olsun moralimiz düzeldi.

Kahramanmaraş merkezli depremler beraberinde 10 ilde yıkım getirdi ama insanları da yardımda birleştirdi. Depremzedelerin yaralarını sarmak için Avrupa'da başlayan seferberlik sürüyor. Milyonlar, imkânlar çerçevesinde depremzedelere yardımda bulunuyor.

MİLYONLARCA EURO BİRİKTİ
Açılan yardım hesaplarına para yağıyor. Almanya'da Türk derneklerinin topladığı yardım 15 milyon euroyu aştı. Hollanda'da Türk vakıf ve derneklerince başlatılan kampanyalarda şimdiye kadar 11 milyon euro yardım toplandı. Belçika Diyanet Vakfı, 550 bin euro bağış toplandığını açıkladı.

ÖZEL ARAÇLARLA ÇIKTILAR
Uçak ve TIR'larla gönderilen yardım malzemelerinin boyutu ise oldukça büyük. Türkler yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde topladıkları yardımları başkonsolosluklar aracılığı ile Türkiye'ye göndermeye başladı. Binlerce kilometrelik yolu göze alıp özel araçları ile yardım malzemesi götürenlerin sayısı da hayli fazla.

BAŞKONSOLOSLUKLAR ACİL MESAİ DÜZENİNDE
Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Berlin Büyükelçiliği ve Almanya'daki 13 başkonsolosluğun "acil mesai" düzenine geçerek 7 gün 24 saat Türkiye'ye yardım gönderilmesi amacıyla çalıştığını açıkladı. Şen, "Hepimizin amacı bir; ülkemizdeki insanların acılarını dindirmek, onlara içinde bulunduğumuz bu ağır kış şartlarında hayatlarını kolaylaştıracak yardımları en başarılı, en iyi şekilde bir an önce iletmek" dedi. Büyükelçi, AFAD ve Kızılay gibi kuruluşların yardım hesaplarının kullanılmasını rica etti.

ALMAN R+V ÇALIŞANLARI KAMPANYA AÇTI
Alman R+V Sigortası, depremzedelere acil yardım olarak 50 bin euro gönderdi. Sigorta çalışanları da bağış kampanyası başlattı. R+V CEO'su Dr. Norbert Rollinger, "17 bin çalışanımız var. Birkaç saat içinde 10 bin euro topladılar.

Çalışanlarımızın topladığı miktarı R+V ikiye katlayıp bağışlayacak. Düşünce ve kalbimiz depremzedelerle" dedi.

GÜNDOĞAN ÇİFTİNDEN 2 TIR DOLUSU EKMEK

İngiltere'nin Manchester City kulübünde futbol oynayan İlkay Gündoğan (32) eşi Sara ile birlikte deprem bölgesinde dağıtılmak üzere iki TIR ekmek bağışında bulundu.

Gündoğan, "Şu an İngiltere'de yardım malzemesi toplamaya çalışıyoruz. Büyükelçiliğimiz öncülüğünde Türkiye'ye göndereceğiz. İnsanların yardıma ihtiyacı var" dedi.
 Prof. Dr. Uğur Şahin ile Prof. Dr. Özlem Türeci'nin kurduğu, koronavirüs aşısı geliştirip dünyaya umut olan BioNTech, depremzedeler için 1 milyon euro bağışta bulunacaklarını duyurdu.
 Bünyesinde O2, Blue, Ay Yıldız ve Ortel Mobile'i barındıran Telefonica Almanya, 17 Şubat'a kadar Türkiye ve Suriye'ye yapılan aramaları ücretlendirmeyeceğini açıkladı.
 Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti depremzedelere 50 çadır, 50 çadır ısıtıcısı, 15 bin portatif yatak, 5 bin battaniye ve 5 bin set giysi göndereceğini duyurdu.
 Almanya İçişleri Bakanlığı, depremzedeler için çadır, uyku tulumu, battaniye, kamp yatağı, ısıtıcı ve jeneratör içeren 80 ton malzeme ve ekipman göndereceğini açıkladı.
 Almanya'nın en büyük seyahat acentesi birliği Quality Travel Alliance (QTA), deprem bölgesinde mağdur olan insanlara 120 bin euro bağışta bulundu. Yardım Alman Kızılhaç'a teslim edildi.
 Almanya'nın Duisburg kenti belediyesi, Türkiye'de depremden etkilenen bölgeye 500 adet kamp yatağı gönderiyor. Belediye, Kızılay'a battaniye ve yastık da gönderdi.
 Duisburg merkezli Sınır Tanımayanlar Yardım Derneği, depremzedelere 200 bin euro topladı. Dernek başkanı İsa Al, "50 gönüllü doktoru da Türkiye'ye göndereceğiz" dedi.


DEPREM BÖLGESİNDE GÖNÜLLÜ DOKTOR OLACAK
ALMANYA'NIN Dortmund kentinde görev yapan Dr. Akın Kara, deprem bölgesinde gönüllü sağlık hizmeti vermek için meslektaşları, hemşire ve bakım personeli ile Türkiye'ye gitti. Dortmund Türkspor'un başkanlığını da yürüten Hataylı Kara, "Deprem bölgesinde çok sayıda sağlık çalışanına ihtiyaç var" dedi.
GELSENKİRCHEN'DE YARDIM MARATONU
ALMANYA'NIN Gelsenkirchen kentinde yaşayan Türkler, deprem bölgesine yardıma koştu. Yaklaşık 2 bin kişi yardım kolilerini hazırlayıp bir TIR'a doldurarak deprem bölgesine gönderdi.
DENİZLİLİLER YARDIM YAĞDIRDI
AVRUPA Denizliler Derneği, öncülüğünde gerçekleştirilen kampanyada toplanan yardım malzemeleri Türkiye'ye gönderildi.

Dernek Başkanı Ali İnceören, "Yardımlar DİTİB Leverkusen Camisi salonunda toplandı, 150 kişiyle kategorize edildi. Kargo uçakları ve TIR'lar ile Kızılay'a gönderdik" dedi.
ÇUKUROVA DERNEĞİ 3 TIR YARDIM TOPLADIPodolski hasılatı bağışladı
DORTMUND kentinde faaliyet yürüten ve dernek üyelerinin çoğunluğu Hataylılardan oluşan Çukurova Derneği'nin bağış kampanyasına yardım yağdı.

Dernek Başkanı Yaşar Bağdat, üç yardım TIR'ını deprem bölgesine yola çıkmak üzere hazırladık" dedi.

PODOLSKİ  HASILATINI BAĞIŞLADI

Galatasaray ve Almanya Milli Futbol Takımı'nın eski futbolcusu Lukas Podolski de Gaziantepli ortakları ile Köln'de işlettiği ve çok sayıda şubesi olan Mangal adlı döner restoranının bir günlük gelirinin tamamını depremzedelere ayırdı. Podolski, "Gün birlik günüdür" diye konuştu.

HEMŞİNLİ,KUAFÖR  ÖMER ÇAKIR'DA YARIMLAŞMAYA DESTEK VERDI. 

MÜNİH'TEN ÖZÇELİK AİLESİ DE YARDIM KAMPANYASINA KATILANLARDAN

 

YARDIM İÇİN HESAP NUMARALARI

(Konto nummer für Erdbeber opfer)

Ziraat Bankası:

TL.IBAN:TR73000100174555 5555555204

Vakıflar Bankası:

TL.IBAN:TR620001500158007299317599

Cengiz Parlayan/Mustafa Akbaba/İlyay Oğuz Yeniyurt/10.02.2023

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın