Adaletsiz ve çağdışı

Adaletsiz ve çağdışı

Almanya'nın kuruluşundan bu yana en büyük eğitim kriziyle

VELİLERDEN ÇAĞRI GELDİVeliler, öğrenciler, sendikalar Alman eğitim sistemine isyan etti: Adaletsiz ve çağdışı

Binlerce veli, öğrenci, öğretmen ve eğitim sendikası üyesi, hafta sonu Alman Hükûmeti'nin eğitim politikasını protesto etmek için sokağa döküldü.

Almanya'nın kuruluşundan bu yana en büyük eğitim kriziyle karşı karşıya olduğunu ifade eden protestocular, ülke çapında yüzbinlerce kreş ve gündüz bakım evi eksikliğinden söz etti. Göstericiler, "Öğretmen ve eğitimci açığı büyümeye devam ediyor. Sosyal açıdan adaletsiz, çağdışı ve yetersiz finanse edilen bir eğitim sistemiyle karşı karşıyayız" dedi.

ZORUNLULUK GETİRİLMELİ
EĞİTİM Protesto Günü adı altında gerçekleşen miting ve yürüyüşlerde, kreş ve okullara yapılacak yatırımlar için en az 100 milyar euro'luk eğitim fonu talep edildi. Eğitim sendikaları, tüm eyaletlerin yeterli sayıda öğretmen yetiştirmesini zorunlu kılan bir anlaşmaya imza atmasını istedi. Nitelikli eğitmen yetiştirmek için plan yapılması çağrısında bulunuldu.

SİSTEM DIŞINA İTİLİYORLAR
BERLİN'de yedi bin kişi bir araya gelerek Brandenburg Kapısı'ndan belediye sarayına kadar yürüdü.

Münih ve Köln'deki mitinglere yaklaşık ikişer bin kişi katıldı. Hamburg'da ise polise göre 530 kişi gösteri yaptı.

Daha iyi eğitim politikası için farklı kentlerde de insanlar bir araya geldi. Gösterilerde, engelli öğrencilerin sistem dışına itildiği vurgusu da yapıldı.

Alican Sakaoğlu/25.9.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın