AB(EG)'tan Türkiye'ye yeşil ışık

AB(EG)'tan Türkiye'ye yeşil ışık

Türkiye ile ilişkileri düzeltem için fırsat

AB'den Ankara'ya çağrı; 

Türkiye ile ilişkileri düzeltmek için fırsat var.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Türkiye-AB ilişkilerine yeniden yön vermek için,hâlâ şans bulunduğunu söyledi.

Türkiye ile Avrupa Birliği (EG)arasında yaşanan gerilim devam ederken, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye-AB ilişkilerine yeniden yön vermek için hâlâ şans bulunduğunu söyledi.

TÜRKİYE'DEN KESİN NE İSTİYORLAR, BELLİ DEĞİL.(yhy)

Türkiye-AB ilişkileri hakkında “Zorlu 2020'den sonra AB-Türkiye ilişkilerinde önümüzdeki yol” başlıklı blog yazısı yayımlayan Borrel, Doğu Akdeniz'deki gerginlik ve Türkiye ile ilişkilerin 2020'de AB için en büyük zorluklardan olduğunu ve bunun büyük ihtimalle 2021'de devam edeceğini vurguladı.

Borrell,“Şu çok açık. AB, Türkiye ve Rusya ile ilişkilerde doğru dengeyi bulamadığı sürece kıtada istikrarı sağlayamayacak” açıklamasını yaptı.

Borrell,Türkiye ile ilişkilerin karmaşık ve çok yönlü olduğunu, Yunanistan ile Türkiye arasındaki anlaşmazlıklar ve Kıbrıs mese lesinin çözümsüz kalmasının bunların merkezinde bulunduğunu ifade ederek “Bu meselelerin daha fazla ertelenemeyeceği” değerlendirmesinde bulundu.

BORELL'IN LÜTFÜ

Türkiye'nin dikkate alınacak bir bölgesel güç hâline geldiği ve inkâr edilemeyecek başarılar elde ettiğini söyleyen Borrell “Maalesef bazı durumlarda Türkiye’nin uluslararası gündemi AB'nin çıkarlarıyla uyumlu değil ve yöntemleri de AB'ninki gibi değil” ifadesine yer verdi.

İki taraf arasında derin ekonomik ve ticari bağlar bulunduğunu vurgulayan Borrell şunları yazdı;

 Türkiye'nin refahı ve bir NATO müttefiki olarak güvenliği AB ile güçlü bir ilişki gerektirir. Buna sürdürülebilir başka bir alternatif yoktur. İlişkilerimize yeniden yön vermek için hala şansımız bulunuyor. AB,tutması umuduyla Türkiye'ye elini uzatmaktadır."

AVRUPA BİRLİĞİN'DEN,TÜRKİYE'YE YEŞIL IŞIK.

Haber;İHA/ Derleyen;YeniyurtHaber.20.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın