Yeni talepler gündemde

Yeni talepler gündemde

Ukrayna medyasında yer alan habere göre

Sürpriz talep

Türk Konseyinde olmak istiyoruz      Sürpriz talep: Türk Konseyinde olmak istiyoruz

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı,Emine Ceppar, Kırım'ın Rusya tarafından gayrimeşru ilhakını gündeme getirmek için Türk Konseyinde gözlemci ülke olmak istediklerini açıkladı.

Ukrayna medyasında yer alan habere göre,Ceppar,Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinde (Türk Konseyi) gözlemci ülke olmak istediklerini belirtti.

KIRIM,RUS İŞGALI ALTINDA OLUNCA...

Ukrayna, Türk Konseyinde gözlemci ülke olmak istiyor

(Türk Konseyinin,Kırım ve Kırım Tatarları konusunu gündeme taşıyabilecekleri uluslararası bir platform olduğuna dikkati çeken E.Ceppar, ayrıca Kırım'daki güvenlik sorunlarına ilişkin Kiev'de konferans düzenlemeyi planladıklarını kaydetti.)

Türk Konseyi

TÜRK KONSEYİ

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında kurulmuştur. Türk Konseyi'nin kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`dir. Ekim 2019'da Bakü'de gerçekleştirilen 7. Zirve sırasında Özbekistan,Konsey'e tam üye sıfatıyla katılmıştı. Macaristan ise Eylül 2018'de Kırgızistan'ın Cholpon-Ata şehrinde düzenlenen Türk Konseyi 6. Zirvesi sırasında gözlemci statüsü kazanmıştı.

*UMARIZ BİR GÜN TÜRK BİLİĞİ DE KURULUR

Kaynak; AA* Türk Dünyasından haberler. 23.08.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın