Yeni Kanser Testi Tümörü

Yeni Kanser Testi Tümörü

Yeni kanser testi, Tümörleri analiz ediyor

YENİ KANSER TESTİ UMUT OLDU

Geliştirilmekte olan bir kanser testi, hastalar için ümit oldu.

Test, tümörleri analiz ediyor ve kanser hastaları için en etkili olabilecek ilacı belirliyor.

Londra'daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü tarafından tümör örnekleri üzerinde yapay zeka kullanılarak yapılan incelemede 24 saat içinde netice alınıyor. Test, kişiye özel tedavi geliştirilmesi konusunda mevcut genetik yaklaşımlardan daha doğru sonuç veriyor.

252 İLAÇ KOMBİNASYONU TEST EDİLDİ
Araştırmacılar, akciğer kanseri hastalarından alınan tümör hücrelerini test ederek 7 ilacın, hastalığın büyümesi ve yayılmasıyla bağlantılı 52 proteini nasıl etkilediğini inceledi. 252 ilaç kombinasyonunu test eden araştırmacılar şimdi daha büyük bir takip çalışması yapmayı planlıyor.

"DAHA İYİ OLMAMIZ GEREKİYOR"

Enstitü şefi Kristian Helin şunları söyledi; "Karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri, kanserin gelişme ve ilaca dirençli hale gelme yeteneğidir. Kanser tedavisinin geleceğinin, direncin üstesinden gelmek için tedavileri birleştirmek olacağını umuyoruz. Ancak hangi ilaç kombinasyonlarının bireysel hastalar için en iyi sonucu vereceğini tahmin etmede daha iyi olmamız gerekiyor.

DOKTORLARA KANSER TEDAVİSİ KONUSUNDA REHBERLİK EDECEK
Çalışma lideri Profesör Udai Banerji de, "İki günden daha kısa bir geri dönüş süresi ile test, doktorlara hangi tedavilerin bireysel kanser hastalarına en çok fayda sağlayacağına dair kararlarında rehberlik edecek" dedi.

İHA/YeniyutHaber/4.4.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın