Yahudı Aydınlar İsyanda

Yahudı Aydınlar İsyanda

Yahudi aydınlar bile isyan etti

YAHUDİ AYDİNLARIN,NETENYAHU'YA TEPKİSİYahudi aydınlar bile isyan etti

Filistin ile dayanışma gösterilerinin yasaklandığı Almanya'da yaşayan Yahudi aydınlar isyan etti. Sanatçılar ve yazarlar Alman polis şiddetine değinerek, "Bu eylemleri kınıyoruz" dedi

MEKTUP YAZDILAR
Almanya'nın fikir özgürlüğünü askıya alarak Filistin ile her türlü dayanışmayı yasaklaması, gösterilerde polisin şiddet uygulaması, Yahudi aydınların açık mektup yazmasına neden oldu. "Farklı düşünenlerin özgürlüğü" başlıklı mektubu uzun yıllardan beri Almanya'da yaşayan 100'den fazla Yahudi yazar, bilim insanı ve sanatçı imzaladı. Yahudi aydınlar, "Demokratik topluma karşı olan rahatsız edici tavırları kınıyoruz" diye konuştu.
SİVİL KATLİAMINA KINAMA
Sivillere dönük saldırıların mazur bir yanı olmadığını ve bunu kınadıklarını belirten aydınlar, "Gazze'de sivillerin öldürülmesini de aynı sertlikle kınıyoruz. Son haftalarda eyalet hükümetleri ve belediyeler, Almanya'da Filistin ile dayanışma gösterilerini yasakladı. Hatta çok absürt şekilde, ülkesinin yürüttüğü savaşa elindeki pankartla isyan eden bir İsrailli Yahudi bile gözaltına alındı" dedi.

ELEŞTİRİYİ BASTIRIYORLAR
Polisin gösterileri antisemitizm bahanesiyle yasakladığını belirten aydınlar, "Bize göre bu, İsrail'e dönük eleştiri de içerebilecek, şiddetten arınmış legal siyasi söylemleri bastırmak amacını taşıyor. Yetkililer ülke genelinde göçmen kökenlileri sudan sebeplerle hedef alıp taciz ediyor, tutukluyor ve dövüyor. Yayalara omuz atılıyor, biber gazı sıkılıyor, çocuklar dövülüp, gözaltına alınıyor" dedi.

GERÇEKLER SAPTIRILIYOR
Özellikle İsrail'e dönük her türlü eleştirinin antisemitizm ile eşit tutulmasına karşı olunduğu kaydedilen mektupta, "Almanya'nın, Gazze'de hayatını kaybedenler için yas tutma hakkını engellemesi, Yahudileri daha güvenli hale getirmez. Yahudiler zaten tehdit altında olan bir topluluk. Bu tür toplantıların tehdit olarak algılanması, Almanya'daki Yahudi yaşama dönük gerçek tehdidi tersine çevirmektedir" denildi.
FİLİSTİNLİLERLE DAYANIŞMA
Bütün bunların Yahudileri koruyup İsrail devletini destekleme bahanesiyle gerçekleştirildiği kaydedilen mektupta, şöyle denildi: Yahudiler olarak bu şiddete karşıyız. Yahudiler olarak ırkçı şiddet uygulamaya yarayan bu bahaneye karşıyız ve Arap, Müslüman ve özellikled e Filistinli komşularımızla dayanışma içinde olduğumuzu belirtiriz. Önyargıya dayalı korku içinde yaşamayı reddediyoruz.

ALMANYA'YA AÇIK ÇAĞRI
Mektupta"Polisin verdiği bilgiye göre ülkedeki antisemit suçların yüzde 84'ü Alman aşırı sağcılar tarafından işlenmektedir. Almanya'da fikir özgürlüğünün bastırılmasıyla ortam daha da tehlikeli hale geldi. Bizim adımıza işlenen bu eylemleri kınıyoruz. Almanya'ya, anayasada belirtildiği gibi fikir özgürlüğü ve toplanma hakkına sahip çıkma çağrısında bulunuyoruz" ifadesi kullanıldı. “İsrail savaş suçu işliyor”

ÖTEYANDA ALMAN TAZ YAZARI BAYAN

"İsrail savaş suçu işliyor"

Alman TAZ gazetesi yazarı ve siyaset bilimci Hoda Salah, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde Hamas'a yönelik abluka tedbirlerini savaş suçu olarak nitelendirdi.

Salah, katıldığı Anne Will'in televizyon programında İsrail'in milyonlarca insanı açlık ve susuzluğa mahkûm ederek savaş suçu işlediğini söyledi. Salah, "Şu anda Gazze'de birçok insan ölüyor" dedi.

SabahAvrupa/24.10.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın