Uygur Türklerine uygulanan zulüm

Uygur Türklerine uygulanan zulüm

Çin işgalindeki,Uygur Türklerinin çektiği zulme dünya âmâ,üç maymuna oynuyor!..

Uygur Türkleri,Özel Statü Talep Ediyor.

Uygur Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Nasir, "Çin vatan daşı olarak muamele görmüyorlarsa,uluslararası toplum ve devletlerin Uygur Türklerine özel bir statü tanıması, bunların pasaport ve ikamet işlerinde ayrıca lık tanıması gerekmektedir." dedi.

UZAK DOĞU DA,NELER OLUYOR?!.

USA(ABD) BAŞKANI TRUMP'A BU HABERİ POS TALAYINIZ,LÜTFEN!...

YA DA,İNGİLTERE'NİN YENİ BAŞBAKANI BORİS'E...

NERDE İSE DÜNYA'NIN HER TARAFINA DAĞILMIŞ OLAN,UYGUR TÜRKLERİ,ALMANYA'DA DA ÇOK VAR.

Uygur Türklerinden özel statü talebi

ÇİN İŞGALİNDEKİ  DOĞU TÜRKİSTAN. İLLAKİ BİR "Kubilay Han"MI GEREKİR?

Çin vatandaşı olarak görülmeyen Uygur Türkleri, Uluslararası topluma özel statü çağrısında bulundu.
Uygur Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Nasir, "Çin vatandaşı olarak muamele görmüyor larsa, uluslararası toplum ve devletlerin Uygur Türklerine özel bir statü tanıması, bunların pasaport ve ikamet işlerinde ayrıcalık tanıması gerekmektedir." dedi.

KAÇKARLI MAHMUD'UN MEMLEKETİ.İŞKENCE GÖREN TÜRKLER.

Uygur Akademisi ile Uygur Aid (Uygura Yardım Teşkilatı) iş birliğiyle dünya çapında başlatılan "Uygurların Uyruğu Ne?" kampanyasıyla ilgili Topkapı'da bir otelde basın toplantısı düzenlendi.

ÇİN'LE TİCARİ İLİŞKİLERİ BOZMAMAK İÇİN ALMANYA,OLANLARA GÖZ YUMUYORDU.

ALMAN SIYASİLER,UYGURLARIN DURUMUNU İNCE LEYECEK BİR HEYET GÖNDERMEK İSİTORMUŞ. ANCAK,BUNA ÇİN  MANI OLMAK İSTİYORMUŞ.

Burada konuşan Nasir, Çin'in asimilasyon merkezli politik ve sosyal tasarımlarla Uygur Türkleri başta olmak üzere Doğu Türkistan Türklerini sistematik şekilde Çinlileştirmeye çalıştığını söyledi.

(Uygur Türklerinin çektiği zulmü anlatan kitaplar.Yeniyurt Arşıfı)

Nasir, sözlerine şöyle devam etti...;

"Çin Komünist Devleti,Uygur Türklerinin Çin Halk Cumhuriyeti'nin yasal vatandaşları olduklarını iddia ederken, diğer taraftan Han Çinlilerinin sahip oldukları yasal haklardan yararlanmalarına imkan ve fırsat vermemiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası ve Etnik Özerk Bölge Yasasında Uygur Türklerine özerklik statüsü tanınmasına rağmen,bugüne kadar Uygur halkının gerçek anlamda bu haklardan yararlanmasına imkan verilmemiştir.

"Bugün Uygur Türkleri kendi topraklarında tutsak hale düşmüş ve seyahat özgürlükleri kısıtlanmış olup, Batı kaynaklarına göre 3 milyon Doğu Türkistanlı,Çin'in toplama kamplarında işkence görmektedir. Uygur Türkleri, pasaport işlerinde çeşitli zorluk ve engellerle karşı karşıya bırakılmaktadır. Verilen pasaportlar geri alınmaktadır. Yurt dışında süresi bitmiş pasaportların süresi uzatılma maktadır. Eğitim, ziyaret ve ticaret için yurt dışında bulunan Uygur Türkleri çaresiz bırakılmaktadır. Bu tür uygulamalar Çin yönetiminin Doğu Türkistan Türklerini Çin vatandaşı olarak görmediklerini çok net göstermektedir. Bu durum Doğu Türkistan'ın işgal edilmiş sömürge ülke olduğunu teyit etmektedir."

BİR ZAMANLARDA,DERGİMİZDE BU KONUYU DA İŞLEMİŞ, BEDAVAYA DAĞIMIŞTIK,SES GETİRSİN,UYGUR TÜRKLERİ NE DESTEK ÇİKİLSİN DİYE.

Kaynak; mecra.

(Türklerin memleketini,"Doğu-Batı" diye ikiye bölmüşlerdı,zamanın komünist Rusya ve Çin devletleri.yhy)

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın