Unutmak Mümkün Değil

Unutmak Mümkün Değil

Cumlesine rahmet diliyoruz.

UNUTMADIK,UNUTMAYACAĞIZ..!Unutmadık unutmayacağız

Hanau'daki faşist terör saldırısının üzerinden tam iki yıl geçti.

19 Şubat 2020 tarihinde ırkçı Tobias Rathjen tarafından öldürülen 4'ü Türk 9 yabancı, törenlerle anılıyor.

Almanya'nın Hanau şehrinde ırkçı Alman Tobias Rathjen'in düzenlendiği terör saldırısının kurbanları için Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in de katılımıyla bir anma töreni yapılacak. Öldürülenlerden Sedat Gürbüz'ün Dietzenbach'taki kabri başında da ayrı bir anma töreni düzenlenecek. Ülkedeki en ağır saldırılardan biri olan olayda, 4'ü Türk, 9 kişi yaşamını yitirmişti.
ÜÇ MEKANDA VURMUŞTI
IRKÇI terörist Tobias Rathjen 19 Şubat 2020'de düzenlediği terör saldırısında önce La Votre isimli bara girip, burada Kaloyan Velkov'u öldürdü. Çıkışta karşılaştığı Fatih Saraçoğlu'nu vuran katil, ardından Sedat Gürbüz'ün işlettiği "Midnight" isimli nargile bara girdi ve burada Gürbüz'ü katletti. Katilin üçüncü kurbanı ise Vili Viorel Paun oldu. Rathjen, kendisini takip eden Paun'u aracının içinde öldürdü.

İNTİHAR ETTİ KESSELSTADT Semtinde Paun'u öldürdükten sonra katil, bir apartmanın alt katındaki büfeye girdi. Burada soğukkanlı şekilde Gökhan Gültekin, Mercedes Kierpacz ve Ferhat Unvar'ı öldüren Rathjen, hemen bitişikteki "Arena Bar ve Cafe"ye girdi. Mekanda bulunan insanlara rastgele ateş açan ırkçı terörist, Hamza Kurtovic ve Said Nesar Hashemi'yi öldürdü. Kaçan katil daha sonra eve gidip,annesini vurup intihar etmişti.
AD/İSİMLERİ YAŞATILACAK
Irkçı(faşist) terör saldırısında hayatını kaybedenlerden Gökhan Gültekin (37), memlek eti Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde anıldı.Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren ile beldedeki akrabaları Gültekin'in mezarını ziyaret ederek Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti. Daha sonra Gökhan Gültekin'in adının verildiği Tahir Ortaokulu'ndaki kütüphanenin açılışı yapıldı. Saldırıda hayatını kaybeden Fatih Saraçoğlu da, memleketi Çorum'un İskilip ilçesinde anıldı. İskilip Belediyesi tarafından 100. Yıl Caddesi 1. Sokak'ın ismi, Fatih Saraçoğlu olarak değiştirildi. Saraçoğlu'nun Hacı Karani Mezarlığı'ndaki kabri de ziyaret edildi.
VATANDAŞLARIMIZI ÖLDÜRÜCÜ NEFRETTEN KORUYAMADIK
ALMANYA Adalet Bakanı Marco Buschmann, Hanau'daki ırkçı saldırının yıldönümü için yaptığı açıklamada, "Toplumumuzda büyüyebilen öldürücü nefrete karşı vatandaşlarımızı koruyamadık" ifadesini kullandı. Buschmann, "Ülkemizde insanlar yabancı ilan edildikleri için acı çekip öldüğü sürece tarihimizden gelen sorumluluğu yerine getirmeyeceğiz" dedi.

Almanya Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Reem Alabali-Radovan ise, bu ırkçı saldırının, ülke için bir eşik olduğunu belirtti.
KURBANLAR İÇİN ANMA TÖRENİ
BUGÜN saldırının ikinci yıldönümünde Hanau'daki merkez mezarlığında, şehir merkezinde ve olay yerinde bir anma yapılacağı gibi İslam Toplumu Milli Görüş (İGMG) Hanau'da mevlit okunacak. Bunun yanı sıra Dietzenbach DİTİB Camisi'nde ve Sedat Gürbüz'ün mezarı başında bir anma programı düzenlenecek. Törene Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, Konsolosluk Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Eğitim Genel Müdürü Büyükelçi Dr. İsmail Hakkı Musa ve Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer de katılacak. Tören, saat 11.00'de mezarlıkta düzenlenecek.

CUMLESİNE RAHMET DİLİYORUZ (yHy)

İsmail Erel/Alican Sakaoğlu.20.02.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın