Ungerechtigkeit/Haksızlık!

Ungerechtigkeit/Haksızlık!

İçişleri Bakanı Nancy Faeser (SPD),güzellik(gosmetik)faturası

PKK'LILARA "EVET!" AKP'YE,HAYIR!"PKK’lılara geçit AK Parti’ye engel

ADALETİN BUMU BAKAN?

Almanya Adalet Bakanı Buschmann, AK Parti'nin Almanya'da seçim kampanyası yapmasını engellemek için İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Dışişleri Bakanı Baerbock'a mektup yazdı: "ACİL ÖNLEM ALMALI"

Koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hür Demokrat Partili (FDP) Adalet Bakanı Marco Buschmann, Türkiye'deki genel seçimlere bir ay kala AK Parti'yi engellemek üzere harekete geçti. Şimdiye kadar PKK'lıların veya CHP'lilerin her türlü etkinliğine geçit veren Almanya, yurtdışında oy kullanma işlemi başlamadan önce AK Parti'yi ve AK Partili siyasileri engellemekte kararlı.

İKİ BAKANA MEKTUP
AK Parti'nin düzenlemek istediği seçim etkinliklerine çeşitli bahanelerle olumsuz yanıt verilen, salon tahsis edilmeyen Almanya'da, CHP ve PKK'nın etkinliklerine ses çıkaran yok. Şimdi bu adaletsizliğe, Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann da dahil oldu. Adalet Bakanı Buschmann hem İçişleri Bakanı Nancy Faeser (SPD), hem de Yeşiller Partili Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'a birer mektup yazdı.
"DURUM ÇOK ACİL" DEDİ
Buschmann mektubunda, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın taraftarları önümüzdeki haftalarda Almanya'da da güçlü bir seçim kampanyası yürütecekler" dedi. Bazı Türk siyasilerin etkinliklerde "siyasi rakiplerine karşı bilinçli olarak aşağılayıcı dil kullandığını" ileri süren Buschmann, "Böylece açık şekilde fikir özgürlüğünün sınırlarını aşıyorlar. Bakan olarak bu konuda hassasiyet göstermem çok önemli" dedi.

YASAĞI UYGULAYIN
Bakan Buschmann, "Konuya olan hassasiyeti gündemde tutup, önlem almanın aciliyet bilincini keskinleştirmek gerekir" diye konuştu. Yabancı siyasilerin seçim kampanyası düzenleyememe yasağının kararlı şekilde uygulanmasını isteyen Buschmann, "Bunu aynı zamanda çok açık bir şekilde Türkiye'ye iletmemiz gerekir. Ayrıca eyaletlerde bu tür etkinliklerden sorumlu daireleri de hassaslaştırmamız gerekiyor" dedi.

YASA BİLE DEĞİŞTİ
ALMANYA'da özellikle AK Partili siyasilerin seçim kampanyası düzenlemesini engellemek için 2017 yılında bir yasa değişikliğine gitti. Buna göre Almanya'da yaşayan başka ülke vatandaşlarına dönük seçim kampanyaları, seçimden üç ay önce yapılamayacak. Almanya'nın özellikle PKK'lıların ve CHP'lilerin etkinliklerine ses çıkarmayıp engellememesi, ülkede yaşayan Türkler arasında hoşnutsuzluğa neden oluyor.

ÖTE YANDA...

BAKANIN GÜZELLİK FATURASI AĞIR OLDU

Halka enerji krizi nedeniyle tasarruf çağrısı yapılırken, kabine üyelerinin har vurup harman savurduğu ortaya çıktı. Güzelliğe 1.5 milyon euro harcanması isyan ettirdi.

Almanya Vergi Mükellefleri Derneği (BdSt), SPD, Yeşiller ve FDP'den oluşan koalisyon hükümetinin kabinesindeki bakanların geçen yıl fotoğrafçı, kuaför ve makyöz için yaklaşık 1.5 milyon euro harcadığını açıkladı. Dernek, harcamanın Angela Merkel'in iktidarda olduğu 2021'e kıyasla yüzde 80 oranında arttığına işaret etti. En fazla harcamayı yapan bakan, 137 bin euro ile Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock oldu. BdSt, bu yıl ülke borçlanmasının 540 milyar euro olacağına vurgu yapıp israfa tepki gösterdi. Dernek, aşı için harcanan para ile başbakanlık binasının genişletilmesi için harcanacak paranın da israf olduğunu vurguladı. 

ALMANYA'DA KADIN/BAYANLARA FAZLA YETKİ VAR;MASRAFİDA HALK/MİLLET ÇEKİYOR! (Yeniyurt)

 Fatih Yılmaz/15.04.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın