Türklere Hâlâ Vize Duvarı

Türklere Hâlâ  Vize Duvarı

Avrupa Birliği(EG) ayağına her köşede dilenci var.

700 BİN KİŞİ ALMANYA VİZESİ BEKLİYOR

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya'dan vize bekleyen 700 bini aşkın müracaatın olduğunu belirterek, "Kişileri işten çıkardık, başvuruları yapamıyoruz, geç kalıyoruz bir açıklamadır. Fakat kabul edilir bir açıklama değildir" dedi.

Almanya’nın Hessen eyaletinde yer alan Frankfurt kentine gelen TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç çeşitli temaslarda bulundu. Kılıç, Hessen Eyaleti Avrupa İşleri Bakanlığı Müsteşarı Uwe Becker ile bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Kılıç, "Türkiye ve Almanya arasındaki ikili siyasi ilişkiler ve Avrupa Birliği konularında istişarelerde bulunduk" dedi.

Becker ile görüşmesinin‘700 bin kişi Almanya’dan vize bekliyor’ ardından Hessen Eyalet Meclisi'ndeki Türkiye kökenli milletvekilleri Turgut Yüksel, İsmail Tipi ve Yankı Pürsün ile bir araya gelen Kılıç, görüşmede, Almanya’daki Türk toplumu ve Türkiye-Almanya ilişkileri hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. Frankfurt Başkonsolosluğu Türk Kültür Merkezi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Kılıç, vize krizine dair açıklamalarda bulundu.

KABUL EDİLİR DEĞİL
Avrupa Birliği’nin (AB /EG) özellikle Schengen vizeleriyle ilgili ileri sürdüğü sıkıntılara değinen Kılıç, Kovid-19 dönemi ve işten çıkarmaların olduğu doğal bir süreç yaşandığını, bunu da anlayışla karşıladıklarını belirtti. Kılıç, “Sadece Almanya’ya gelmek için 700 bin ila 800 bin arasında bir başvuru var. Bunları eritmeye çalışıyorlar. Yetişemediklerini, birtakım eksikliklerin olduğunu kendileri de itiraf ediyorlar. Bunu söylemek ve itiraf etmek yetmez. Bu sorunu çözmek lazım. Almanya’ya gelip iş yapmak isteyen birçok insan veya farklı alanlarda eğitim, sanat, tıp alanında gelmek isteyenler karşılıklı ziyaretler gerçekleşemiyor” dedi.
Bu vize sorununun temelinde Kovid-19 salgını olduğunu belirten Kılıç, "Açıkçası ortaya konan görüşleri anlamakla beraber bu sorunu aşmak için de bir iradenin olması lazım. Bu iradeyi ortaya koyması gereken de Almanya hükümeti ve Almanya Dışişleri Bakanlığı’dır. "Kişi(eleman)leri işten çıkardık,başvuruları yapamıyoruz, geç kalıyoruz" bir açıklamadır. Fakat kabul edilir bir açıklama değildir" dedi.
‘700 bin kişi Almanya’dan vize bekliyor’

"HAVALİMANI RESMEN FELÇ OLDU"
Aynı durumun havaalanlarında da yaşadığına dikkati çeken Kılıç, şöyle devam etti: “Adapte olamadıkları değişimlerden dolayı birçok uçak seferini iptal etmek zorunda kaldılar. Avrupa’nın en büyük havaalanlarından biri olan Frankfurt Havalimanı resmen felç oldu. Aynı dönemde İstanbul Havaalanı’nda herhangi bir sorun olmadı ve Türk Hava Yolları (THY) üretici firmalardan sipariş ettiği uçakları alamayınca başka uçak şirketlerinin uçaklarını kiralayarak yolcularına hizmet verdi" dedi.

Kılıç, Schengen vizesi konusunda g‘700 bin kişi Almanya’dan vize bekliyor’erek Avrupa Birliği Komisyonu'nda gerekse ziyaret ettikleri ülke temsilcilerine yaşanılan sorunları aktardıklarını ve bir an önce çözüm bulmalarını istediklerini belirtti.

İPİNİ KOPARAN ALMANYA'YA GELMİŞ,HER KÖŞE,ALT VE ÜST GEÇİTLERDE DİLENCİ DOLU.

İHA/ YeniyurtHaber/10.11.202

 

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın