Türkiyeli Almanlar

Türkiyeli Almanlar

Rus-Türk Kırım savaşında...

150 yıldır Kars'ta yaşayan Almanlar

( Deutsche in der Kars)

Kars'ın Karacaören köyünde yaşayan Almanl150 yıldır Kars’ta yaşayan Almanlar ar olduğunu,pe azımız bilir.

Peki, “Karslı Almanlar” olarak bilinen bu insanların yaklaşık 150 yıldır bu topraklarda yaşadıklarını? Tuba Tavus yazdı.

KARSLI ALMANLAR

Kars'ın Karacaören köyünde yaşayan Almanlar olduğunu biliyor muydunuz?

“Karslı Almanlar” olarak bilinen bu insanların yaklaşık 150 yıldır bu topraklarda yaşıyorlar.

Tarihin Emanetleri- Karslı Almanlar” belgeseli  çekilmişti.İlgiyle izlenmişti.

Metin yazarlığını ve editörlüğünü Kubilay Çelik’in ve yönetmenliğini Hülya Polat’ın yaptığı belgesel Ekim 2019’da yayınlanmış.

Karslı Almanların ülkemize geliş hikayesiyle başlayan belgesel Karacaören Köyündeki bu ailelerin yaşam biçimlerini, örf ve adetler ve komşularıyla ilişkilerini aydınlatan röportajlardan oluşuyordu.

BU MEVZÛ,KONUYU TRT 'DE İŞLEMİŞ,ÇEKİM YAPMIŞTI.

Belgeseli izlemeyeler meraklanmıştı. "Almanları bu kadim topraklara getiren neydi; ya da neden memleketlerine dönmediler, burada kaldılar,"bir çoklarının kafasına takılmıştı.Ülkemizden kilometrelerce uzaklıkta yaşayan ve bizimle kültür, din ve ırk olarak neredeyse hiçbir ortak yanı olmayan,Kars'ın bir Köyünde yaşamaya devam ediyorlar.

Çocuk çocuğa kavuşmuş,kalabalıklaşmışlardı.

Bu açıdan bakıldığında, bu yerleşik Almanları aktaran belgesel oldukça ilginçi,seyredenler,bu satırları okuyanlar için.

ALMANYA'DAN GELİP TÜRKİYE'YE YERLEŞENLERİN HİKÂYESİNİ ONLARDAN DİNLEMEK LAZIMDI.

93 HARBİ,YANİ,TÜRK-RUS KIRIM SAVAŞI. RUSLAR,ALMANLARI ÖN CEPHEYE SURMUŞLARDI.

AYNİ TAKTİĞİ,ALMANLARA KARŞI DA TÜRKLERİ ÖN CEPHEYE SÜRMÜŞERDİ. BUNLARIN BİR ÇOĞU,MÜNİH'TE YAŞAMIŞ,YAŞAYAN TORUNLARI VARDI.

Düküman filimde,Almanya'dan gelip Türkiye’ye yerleşenler anlatılıyor.  Onların bu topraklardaki hikayesi tarihimizde derin izler bırakmış 93 Harbiyle başlıyor. Bu savaştan sonra Ruslar Kars’ı işgal edince Estonya sınırından getirdikleri Almanları da buraya yerleştirmişler. 

Böylece Karslı Almanların 150 yıllık yaşam hikâyeleri başlamış oluyordu.

Geldikleri zaman Kars merkezine 4 km uzaklıktaki Karacaören köyüne yerleşen Karslı Almanlar hala varlıklarını bu köyde sürdürüyorlar. İnatla, sabırla ve çalışma azimleriyle Kars'ı kendilerine vatan eyleyen bu Almanlardan günümüze kadar gelenlerin sayısı ise iki elin parmaklarını geçmiyor.

Karacaören köyünü kuran Almanlar yıllarca kendilerine verilen toprakları işlemişler. Kars'a getirdikleri biçim makineleri ve traktörlerle üretim yapmış, geçimlerini bu şekilde sağlamışlar.

Hayat şartları zorlamayana kadar gitmeyi hiç düşünmemişler. Fakat daha sonra kimileri ana vatanına kimi başka ülkelere göç etmiş. Kimisi de Türk vatandaşlarıyla birlikte kendi ülkelerine yani Almaya’ya işçi olarak gitmiş.

Fakat, Kars’ta kalan son aile olan Albuk ailesi Almanya’ya gitmeyi hiç düşünmemiş.  

BİRİLERİ KARS'A GİDİP,YENİDEN MULAKAT YAPIP,YENİ RESİMLER ÇEKMELERİNİ İSTERDİK.

Türkiye'deki dostluk, samimiyet ve komşuluk bir yana doğdukları, büyüdükleri, karınlarının doyduğu toprakları bırakıp gitmek istememişler. Bu ailelerin, Müslüman komşularıyla ilişkileri her daim iyi olmuş, yaşadıkları toplumda hiç ayrım görmemişler. İki dinin bayramlarını birlikte kutlamış, birlikte yemişler, birlikte içmişler...

Birbirlerine saygıda kusur etmemişler.

Yıllarca Türkiye'de kalan Almanlar çoğunlukla dillerini unutmuş ve şu an Türkçe konuşuyorlar.

Almanlar 150 yıllık serüvenleri boyunca yaşamlarını sürdürdükleri bölgelerdeki diğer insanlarla birlikte nesiller boyu huzur içerisinde yaşamasını bilmişler.

 

Tuba Tavus ve Yeniyurt Araştırma Sevisi.*[email protected]

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın