Türkiye-Avusturya İsrail krizi

Türkiye-Avusturya İsrail krizi

İsrail'in Pekin Büyükelçiliği, Çin devlet televizyonu CGTN'deki bir programda

Avusturya(Österreich) ile Türkiye arasında İsrail krizi büyüyor!Avusturya ile Türkiye arasında İsrail krizi büyüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avusturya'da başbakanlık binasına İsrail bayrağı çekilmesini eleştirmesi üzerine başlayan gerginlik büyüyor.

Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun Avusturya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avusturya'da başbakanlık binasına İsrail bayrağı çekilmesini eleştirmesi üzerine başlayan gerginlik büyüyor. Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Avusturya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamalar üzerine Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun Avusturya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg konuyla ilgili açıklamasında "Türk Cumhurbaşkanı'nın suçlamaları kendisinden kaynaklanıyor. Ortadoğu sorunu öfkeyle çözülmez" dedi.

Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nda Avusturya hükümetinin İsrail'e destek vermesini eleştirmişti. "Başbakanlık binasına İsrail bayrağı çeken Avusturya devletini telin ediyorum, böyle bir resmi makama bir terör devletinin bayrağını çekmek terörle izdüşümü bir hayat yaşamak demektir" diyen Erdoğan, "Avusturya devleti herhalde soykırıma tabi tuttukları Yahudilerin faturasını Müslümanlara ödetmeye çalışıyor. Aynı şekilde İsrail'in Kudüs'te ve Gazze'de yaptıklarına destek veren diğer ülkeler de çocuk katillerinin günahlarına ortak olmak suretiyle tarihe ve insanlığa karşı işledikleri bu suçun karasıyla anılacaklardır" ifadelerini kullanmıştı.

Avusturya'da Başbakan Sebastian Kurz ve Dışişleri Bakanı Schallenberg cuma günü Gazze'den İsrail topraklarına yönelik roket saldırılarını kınamıştı. Bunun bir işareti olarak da Viyana'da Avusturya başbakanlık ve dışişleri bakanlığı binalarına İsrail bayrağı çekilmişti.

Avusturya İçişleri Bakanı'ndan Erdoğan'a eleştiri geldi.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer Türkiye'nin Ortadoğu'da oynamak istediği rolü "utanç verici" olarak tanımlamış ve bu rolün "gerilimi düşürmeye değil tırmandırmaya" hizmet ettiğini söylemişti. Nehammer Erdoğan'ın "ateşe körükle gittiğini" ifade etmişti.

Nehammer'in bu beyanlarına Ankara, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç tarafından bir açıklamayla tepki göstermişti. Açıklamada "Avusturya İçişleri Bakanının, İsrail'in Filistinlileri hedef alan vahşi saldırılarına karşı Viyana'da gerçekleştirilen protesto gösterileri bağlamında bugün (17 Mayıs) ülkemiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında yaptığı gerçeklikten kopuk beyanları külliyen reddediyor ve kınıyoruz" denilmişti.

Ayrıca "Avusturya makamlarını tamamen iç politika kaygılarıyla yapılan ve Türkiye-Avusturya ilişkilerine zarar veren Türkiye aleyhtarı bu tür açıklamalara son vermeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verilmişti.

Kaynak; Deutsche Welle Türkçe/Derleyen;YeniyurtHaber.18-19.05.2021

ÖTE YANDA,ÇİN'DEN İSRAİL'E TEPKİÇin Devlet Başkanı Şi Cinping

İsrail ile Çin arasında "Yahudi düşmanlığı" gerginliği

İSRAİL'İN  PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

İsrail'in Pekin Büyükelçiliği,Çin devlet televizyonu CGTN'deki bir programda, Washington'ın İsrail'e desteği ve İsrail ile ilgili yorumlara sert tepki gösterdi.                                                                                                               (Çin Devlet Başkanı Şi Cinping)

Büyükelçiliğin Twitter hesabından yazılan, "Gazze'de yaşanan şiddetle ilgili programda konuşulanın "bariz Yahudi düşmanlığı" olduğu ve bu durumun protesto edildiği' belirtildi.

Haberde, "Yahudilerin dünyayı kontrol ettiğine dair komplo teorilerinin sona ermiş olduğunu umuyorduk ama maalesef antisemitizm çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi. Resmi bir Çin medyasında açıkça antisemitizmin ifade edildiğini görmek bizi dehşete düşürdü" denildi.

Çin Devlet Televizyonu bünyesinde faaliyet gösteren ve İngilizce yayın yapan CGTN TV'de salı günü sunucu Zheng Junfeng, ABD'nin İsrail'e verdiği desteğin iddia edildiği gibi gerçekten paylaşılan 'demokratik değerlere' dayanıp dayanmadığını sorgulamış ve "Bazı insanlar ABD'nin İsrail yanlısı politikalarında ve Washington'ın dış politikasını yönetenler üzerinde ABD'deki varlıklı Yahudilerin ve Yahudi lobisinin etkisinin olduğuna inanıyor." cümlelerini sarfetmişti.

Ayrıca  haberrci Yahudilerin "güçlü lobisi'nin yanı sıra ABD'deki "Yahudilerin finans, medya ve internet sektörlerine hakim olduğunu" dile getirmişti.

(ABD Dışişleri Bakanlığı; Erdoğan'ın Yahudi karşıtı ifadelerini kınıyoruz.(...)

 

Zheng, programında, "Yahudiler finans ve internet sektörlerine hakimler. Bu durumda bazılarının dediği gibi güçlü lobilere sahipler mi? Evet bu mümkün." ifadelerini kullanmıştı.

Büyükelçiliğin twit iletisinde, "Öne sürülen iddialar ırkçı ve tehlikelidir ve kendine saygı duyan bir medya tarafından kullanılmamalıdır." sözleriyle duyulan rahatsızlık dile getirildi.

Çin, Gazze'de yaşananlar nedeniyle Filistin yanlısı bir duruş sergilerken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, ABD'nin İsrail'in kınanmasını öngören bildiriyi engellemesini eleştirerek ABD'yi kınamıştı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, "Bir ülkenin engellenmesi nedeniyle, Güvenlik Konseyi tek sesle konuşamadı." demiş ve Washington'dan "sorumluluk almasını" istemişti.

FİLİSTİN-İSRAİL ÇEKİŞMESİ,DÜNYA SİYASTİNİ DE GERDİ

YeniyurtHaber.19.05.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın