Türkçe yasağı

Türkçe yasağı

Almanya da bir garıp yasak daha

Neredeyse evde bile Türkçeye yasak Konulacak!..

Almanya, 4 yaşındaki çocuklara Almanca dil sınavı yapmaya hazırlanıyor.

Amaç, çocukların ana dili Türkçeden önce Almanca öğrenmeleri. Dolayısıyla Türkçenin unutulmNeredeyse evde bile Türkçeye yasakası. Yani:Asimile etme...

İSMAİL EREL Avrupa

Giriş Tarihi: 14.11.2019

Almanya'da Hıristiyan Demok rat Partili (CDU) politikacılar, Türkçe'nin evde bile konuşul ma sını önleyecek tedbirler almak için harekete geçti. Politikacılar bunun Türkçeyi konuşturmamak için yaptıklarını açık açık söylemese bile, yürürlüğe koymayı düşündükleri son uygulama bunu gösteriyor. Ülkeye gelecek imamlara dil şartı getiren Almanya, şimdi de anaokulundaki çocuklara Almanca testi getirmeye hazırlanıyor.

ÇOCUKLARA SINAV VAR
TESTİN, 4 yaşındaki çocuklara uygulanması öngörülüyor. Testi geçemeyenlere reçete olarak "dil kursu" yazılacak. Hazırlanan bir taslağın CDU'nun Leipzig kentinde 22-23 Kasım'da düzenle yeceği kongresinde oylanacağı açıklandı. Taslağın, başkanlığını Schleswig Holstein Eğitim Bakanı Karin Prien'in yaptığı Federal Eğitim Komisyonu tarafından hazırlandığı öğrenildi.

AİLELERE DE CEZA KAPIDA
ÇOCUKLARI iyi derece Almanca bilmeyen ailelere ise yaptırım uygulanması düşünülüyor. Yaptırımın para cezası olarak uygulanacağı belirtiliyor. Almanya bu adımla, çocukların evde Almanca dışında bir dil konuşmasının önüne geçmek istiyor. Hükümetin geçtiğimiz günlerde bir soru önergesine verdiği cevapta, Almanya'da anaokuluna giden her dört çocuktan birinin evde Almanca konuşmadığı ortaya çıkmıştı.

CEZA MI DİL Mİ?
ALMANYA, anaokulu çocuklarına dil testi uygulaması halinde ailelerin buna tepkisi merak ediliyor. Almanya, ailelerin cezadan çekinerek, çocukların 4 yaşına kadar çok iyi Almanca konuşması için Türkçeden vazgeçeceklerini umuyor. Ailelerin ise çocukların önce anadilini, ardından Almancayı anaokulunda öğrenmesi için para cezasına razı olması da bir ihtimal.

İllaki yaşadığın ğlkenin lisanini iyi bilmek lazımdı.

Ancak..Yasklarla olmamalıydı.

Basına yansıyan olay.Haberler. 14.11.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın