Tatile gittiler,ölümle tanıştılar!..

Tatile gittiler,ölümle tanıştılar!..

ALMANYA'nın Bremen şehrinde yaşayan 53 yaşındaki

TATİLE GİTTİLER,ÖLÜMLE TANIŞTILAR!Tatile gittiler enkazda kaldılar
BU,ANIL YAZISI,KADER Mİ ?

Almanya ve Hollanda'dan tatillerini memleketlerinde geçirmek için Hatay ve Kahramanmaraş'a giden dört kişi enkaz altında can verdi

MEMLEKETE GİTMİŞLERDİ
ALMANYA'nın Bremen şehrinde yaşayan 53 yaşındaki Tülay Kekeç, hem izin yapmak hem de diş tedavisi için memleketi Hatay'a uçtu. İki çocuk annesi Kekeç, korkunç depreme yakalandı ve enkaz altında kalarak can verdi. Hollanda'da yaşayan 87 yaşındaki Hataylı Hamis Köse ise 53 yaşındaki oğlu Yılmaz ile Türkiye'ye gitmişti.


FUTBOLCU FURKAN DA ÖLDÜ

HAMİS ve Yılmaz Köse de enkaz altında can verdi. Deventer Türk Gücü forması giyen Kahramanmaraşlı Furkan Kazcı (26) da tatil için memleketine gitmişti.

O da enkaz altında kalan isimlerden biri. Furkan Kazcı'nın kulübü, acılı ailesi için yardım kampanyası başlattı. 

YeniyurtHaber Olarak;"Mekanları crnnet olsun."

Mehmet Uzun./Fatih Özyar. /11.02.2023

ÖTE YANDA

Hollanda, Bosna, Karadağ ve Sırbistan'da gıyabi cenaze namazı

Hollanda, Bosna , Karadağ ve Sırbistan'da, "asrın felaketi" olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.(AA)Hollanda, Bosna, Karadağ ve Sırbistan’da gıyabi cenaze namazı

HOLLANDA' DA  BÜTÜN  CAMİLERDE

Hollanda'daki tüm camilerde depremlerde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı, yaralılar için dua edildi, depremzedeler için bağış toplandı.

İslâm Toplumu Milli Görüş'e (IGMG) ve Hollanda Diyanet Vakfı'na (HDV) bağlı olan ve ülke genelindeki tüm camilerde afet ve deprem konulu hutbeler okundu.

Rotterdam kentindeki IGMG Güney Hollanda Bölgesine bağlı İskender Paşa Camisi'nde okunan hutbede, "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin herkesin yüreğini yaktığı belirtildi.

Hutbede, "Bugün en önemli sorumluluğumuz afetzede insanlarımızın yardımına koşmaktır. Zira vakit dayanışma vaktidir, vakit kardeşlik vaktidir, vakit yardım vaktidir." vurgusu yapıldı.

Depremzedeler için yapılan bağış kampanyalarına yardımda bulunan herkese teşekkür edilen hutbede, "Yaşanan bu elim olayda hayatını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara sabır, yaralılara da acil şifalar dileriz. Allah Teala tüm insanlığı benzer felaketlerden muhafaza buyursun." denildi.

HDV'ye bağlı camilerde okunan hutbede de "Zaman, yardımlaşma ve dayanışma zamanıdır. Yaraları sarmak için hayırda yarışma, kenetlenme ve yapacağımız infaklar ile şükretme zamanıdır. Kardeşlerimize kucak açma, hüzün, keder, acı ve ızdıraplarına ortak olma zamanıdır." mesajı verildi.

Hutbede, Hz. Muhammed'in "Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümanı sıkıntısından kurtarırsa, Allah da onu kıyamet günü bir sıkıntısından kurtarır." hadisi hatırlatıldı.

Ülkedeki kiliselerde ise cuma namazının olduğu vakitte depremzedelere dayanışma için çanlar çalındı.

BOSNA (HERSEK/Yazmayı hoşlanmıyoruz(Yeniyurt)

Bosna Hersek'te cuma namazının ardından kılınan gıyabi cenaze namazına yüzlerce kişi katılırken, "asrın felakati" olarak nitelendirilen depremlerde yaşamını yitirenler için dua edildi.

AVUSTURYA(Östereich) BURAI IŞGAL EDİNCE,"HERSEK" ADI İLAVE EDİLMİŞ

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi'nde, cuma hutbesini okuyan Bosna(Hersek) İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, "Bugünlerde, 6 Şubat'ta Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Suriye'nin bazı bölgelerini vuran yıkıcı deprem manzaralarını tarifsiz bir acı ve şaşkınlıkla izliyoruz. Bazı tahminlere göre bu, on üç milyonluk bir nüfusu doğrudan etkileyen benzeri görülmemiş bir trajedi." ifadelerini kullandı.

SabahAvrupa/11.02.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın