Şimdi tasarruf dönemi

Şimdi tasarruf dönemi

Boşuna demiyoruz

SASARUF DÖNEMİ BAŞLADI  BAŞLIYORİğneden ipliğe tasarruf dönemi

Almanya her alanda tasarrufa yöneldi. Bilgisayar kullanımının kısıtlanmasının bile gündeme geldiği ülkede, Noel'de pazarlar kararacak, sokaklar aydınlatılmayacak.

BAKALIM NASIPSA  GÖRECEĞİZ

TEDBİRLER HAD SAFHADA
RUSYA'nn doğalgaz vanasını iyice kısmasıyla Almanya'da tasarruf tedbirleri had safhaya çıktı. Moskova'nın gazı tamamen kesmesi ihtimaline karşı ülkede enerji tasarrufu için ilginç uygulamalar hayata geçiriliyor. Son olarak, bilgisayar kullanımı gündeme geldi. Sosyal medyada gereksiz vakit geçirmenin önünün alınmasıyla, enerji tasarrufu sağlanması bile konuşulur oldu.
YENİ UMUT VERİ MERKEZLERİ
YOĞUN elektrik tüketen büyük veri merkezlerindeki ısının ev ve işyerlerinde kullanımı da gündemde. Merkezlerdeki ısıdan yararlanmak amacıyla projelere ağırlık veriliyor. Frankfurt'ta söz konusu merkezlerinden yayılan ısıyla ısıtılacak 1300 dairelik yerleşim bölgesi inşa ediliyor. Kentte hedef, 2030'da 350 bin konutu bu yolla ısıtmak.


NOEL KARANLIKTA KUTLANACAK

NOEL'de sokakları ışıl ışıl olan Almanya, ilk kez karanlıkta Noel kutlayıp, yeni yıla girecek. Kaiserslautern ve Landau şehirleri Noel pazarları dahil olmak üzere şehirde cadde ve sokakların ışıklandırılmayacağını açıkladı. Ludwigshafen, Koblenz, Trier ve Mainz belediyeleri aynı uygulamayı gündemlerine aldı. Uygulamanın diğer eyaletlere yayılması bekleniyor.

HER GÜN YENİ BİR UYGULAMA GÜNDEMDE
ALMANYA'nın zor kışı öncesi belediyeler sıkı tasarruf tedbirleri uygulamaya başladı. Bunlar arasında toplu ısınma salonlarının oluşturulması yer aldı. Belediyeler şimdiden, kamu binaları ile tarihi mekânlarda karartmaya gitti. Bazı belediyeler yüzme havuzları ile kamu binalarında sıcak suyu kesti. Hannover Belediyesi, binasında elektrikle çalışan alet sayısını minimuma indirme kararı aldı. Toplu konut şirketleri, kışın daireleri minimum seviyede ısıtacaklarını duyurdu.

Bunlar gibi her gün elektrikten tasarruf için şirketler ile devlet kurumlarından tasarruf planı gelmeye başladı.

MÜNİH TÜRK GÜCÜ  GÜNDEMDE

Fatih Yılmaz/Metehan Sakaoğlu/1.8.2022

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın