Rusya Gazı Kıstı

Rusya Gazı Kıstı

Rusya gazı kıstı panik başladı

PUTİN GAZI KISTI PANİK BAŞLADIRusya gazı kıstı panik başladı

ALMAN BASINI,"DİKTATÖR PUTİN" DİYORLAR

Rusya, boru hattında bakım yapacağı gerekçesi ile Avrupa'nın gazını yüzde 40 azaltınca panik havası hâkim oldu. Doğalgaz fiyatı tırmanışa geçti.

ZAM ÜSTÜNE ZAM
RUS enerji şirketi Gazprom, Almanya'nın doğalgaz konusunda Rusya'ya olan bağımlılığından kurtulma çabası içerisindeyken Kuzey Akım 1 boru hattını bakıma aldığını duyurdu. Gazprom'un bakım gerekçesi ile gaz arzını günlük 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürmesi, Almanya'da büyük endişeye neden oldu. Belediyelerden üst üste zam haberi geldi.

ŞOK DALGASINA NEDEN OLACAK
Federal Ağ Ajansı Başkanı Klaus Müller, "Maalesef Rusya belirsizliği körüklüyor ve gaz fiyatlarını artırıyor. Haneler için gaz fiyatları, savaş öncesi döneme kıyasla şimdiden katlandı. Ülkeyi şok dalgaları saracak. Zor durumdaki şirketler iflas tehdidi altında" dedi. Müller, ev sahiplerinin ısıtma sistemi ısısını minimum 20 ila 22 derecede tutma zorunluluğunu hatırlatıp, bu ısının düşürülebileceğini ifade etti.

"BAKIM DEĞİL SİYASİ KARAR"
ALMAN Kiracılar Derneği Başkanı Melanie Weber Moritz ise "Kiracılar, gaz ve elektrik için muazzam fiyat artışları yaşıyor. Belediyeler gaz fiyatlarını yüzde 100'den fazla artırdı. Rekabet Kurumu, tedarikçileri fiyat artışlarını ılımlı tutmaları yönünde uyarmalı" diye konuştu. Öte yandan Ekonomi Bakanı Robert Habeck, enerji tasarrufu çağrısını yineledi. Bakan, kesintiyi ise "siyasi güdümlü" olarak nitelendirdi.

EN BAĞIMLI ALMANYA
Almanya, sanayide çarkları döndürmek ve konutları ısıtmak için Rus petrolü, doğalgazı ve kömürüne diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla bağımlı. Almanya ihtiyacı olan doğalgazın yüzde 55'ini, ham petrolün yüzde 35'ini ve kömürün yüzde 45'ini Rusya'dan karşılıyor.
FİYAT 1 HAFTADA YÜZDE 52 ARTTI
AVRUPA'da 9 Haziran'da 84 eurodan işlem gören doğalgazın megavatsaat fiyatı yüzde 52 artarak 128 euroya yükseldi. Gazprom'un, İtalyan enerji firması ENI'ye sağladığı gaz akışında yüzde 15'lik kesintiye gitmesi de fiyatları tırmandırdı.

ALMANYA BAŞBAKANI KİEV'DE

DünyaBasınından/YeniyurtHaber/17.6.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın