Polislerin eğitimi noksan

Polislerin eğitimi noksan

Alman polisinin şiddetini dünkü haberde vermıştık.

ŞiddeT uyguluyan Polislere;

"Üniformanızı çöÜniformanızı çöpe atınpe atın!"          

Giriş Tarihi: 20.8.2020

Polisin işkence ettiği 15 yaşındaki Kadir;

 "ÖZÜR DİLEDİM AMA BENİ ÖLDÜRESİYE DÖVDÜLER"
Öfkeli baba; 

"POLİSİN BİR ÇOCUKLA KONUŞMA EĞİTİMİNE SAHİP OLMASI LAZIM"

ALMANYA'NIN Hamburg şehrinde polis işkencesine maruz kalan 15 yaşındaki Kadir Holdur, yaşadığı dehşet anlarını anlattı. Polislerin boğazını sıktığını, yüzüne biber gazı sıktığını anlatan Holdur, "Korkunca şoka girdim. Sadece polisleri ittim. Jopla enseme vurdular. Dizleriyle boynuma bastırdılar. Bende silah veya benzeri bir şey yoktu. Ters kelepçe takıp karakola götürdüler" dedi.

DEFALARCA ÖZÜR DİLEMİŞ
OKULDAN eve e-scooter ile döndüğünü, yolun kalabalık olduğu bölümde kaldırıma çıktığını söyleyen Holdur, "Kaldırımda giderken polis durdurdu. Üç kez uyardığını söyledi. Sanırım beni başkası ile karıştırdılar. Özür diledim. Kimlik istediler. Üzerimde kimlik yoktu. Adımı soyadımı söyledim. Ceza yazmak istediler. Karakola gitmek istemedim. Bir polisti, sekiz polis oldular" diye konuştu.

DARP RAPORU ALDI

Karakolda ifade verdikten sonra serbest bırakılan Kadir'in babası Baki Holdur ise "Oğlumun yüzü gözü yara bere içindeydi, tanıyamadım. Darp yaralarından dolayı gece ağrıdan uyuyamadı. Psikolojisi bozuldu. Doktor ve psikiyatristten rapor aldık. Polislere dava açmaya hazırlanıyoruz. Polisler, bir çocukla konuşacak eğitime sahip değillerse işi yapmasınlar ve üniformalarını çöpe atsınlar" dedi. (IHA)

AİLEYE DESTEK YAĞDI
ALMAN Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz aileyi evinde ziyaret etti. Olayın gelişimini dinleyen Yılmaz, "Amerika'daki olaydan sonra insanlar bu konulara daha duyarlı. Böyle şeylerin olmaması gerekiyor" diyerek olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel de,aileyi telefonla arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

POLİS GERİ ADIM ATMIYOR
Olayın  görüntülerin sosyal medyada kısa zamanda yayılması ve gelen tepkiler üzerine Hamburg Polisi yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, elektrikli scooter'ı yaya yolunda kullanan gencin semt polisi tarafından birkaç kez sözlü uyarılmasına rağmen aynı suçu işlemeye devam ettiği ve kimlik kontrolü yapılmak istendiği ancak gencin karşı geldiği bilgileri yer aldı. Gence biber gazı kullanacakları uyarısı yapıldığı, yüzüne biber gazı sıkılarak yere yatırıp kelepçelendiği ve karakola götürüldüğü bilgisi paylaşıldı. Genç hakkında polise karşı koymaktan idari işlem başlatıldığı da bildiril(mış)di.

IRKÇILIK LANETLENECEK(Faşıstlık)
BAZI sivil toplum kuruluşları cumartesi günü, "Kadir'e destek - Irkçılığa lanet!"adı altında büyük bir miting organize ediyor.

Basına yansıyan şiddet haberleri.

Hamburg,München 20.08.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın