Patronları AFD endişesi sardı

Patronları AFD endişesi sardı

Önce bizim Ülkemiz

ALMAN İŞ ADAMLARINI SIKINTI SARDIPatronları AFD endişesi sardı

(ÖNCE BİZİM MEMLEKETİMİZ)

Oy oranı hızla yükselen ırkçı AfD'nin toplumda oluşturduğu endişe, işverenleri de düşündürmeye başladı. İşverenlerin yüzde 57'si, "AfD ekonomiye tehdit" dedi

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW), işveren derneklerinin başkanları ve şirketlerin üst yöneticileriyle Almanya İçin Alternatif Partisi'nin (AfD) ekonomi üzerindeki etkisine yönelik araştırma yaptı. Köln merkezli IW'nin araştırması, AfD'nin ülkenin sosyal pazar ekonomisini tehdit ettiğini düşünenlerin oranının yüzde 57 olduğunu ortaya koydu.
İKTİDAR KABİLİYETİ YOK
Katılımcıların yaklaşık yarısı, AfD'nin güçlü olduğu bölgelerde yurtdışından kalifiye iş gücü kazanmanın giderek zorlaştığını ifade etti. Anket sorularını yanıtlayanlar, AfD'nin federal ve eyalet hükümetlerinde yer alacak kabiliyette olmadığını dile getirdi. Anketten, AfD'nin uzun vadede büyük risk oluşturacağı sonucu da çıktı.
ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR
Araştırmayı yürüten Knut Bergmann ve Matthias Diermeier, "AfD'nin bugün hâlâ çok uzakta olan iktidar kollarına ulaşması durumunda alarm zilleri çalacaktır. Hem federal hem de eyalet düzeyinde, parti tutarlı bir şekilde yönetme yeteneğine sahip görülmüyor" açıklaması yaptı. Ülkede son yapılan kamuoyu yoklamasında AfD'nin oy oranı yüzde 22 oldu. 

AFD'DE İKİNCİ BAŞKAN SİNYALİ
Temmuz ayında Saksonya Anhalt Eyaleti'ndeki Raguhn Jessnitz kasabasında ilk kez belediye başkanlığını kazanan AfD, ikinci belediye başkanlığını da kazanmak üzere. Thüringen'deki Nordhausen'de yapılan belediye başkanlığı seçiminde AfD'nin adayı Jörg Prophet, oyların yüzde 42.1'ini aldı. Seçimde yüzde 50 barajı aşılamayınca başkanlık ikinci tura kaldı.

Bu turda Prophet'in seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 
NAZİ SLOGANLI SEÇİM AFİŞİNE SORUŞTURMA
Almanya için Alternatif Partisi (AfD) adayı Johann Meier, bölge seçimleri için Nazi döneminin sloganını seçti. Yasaklı, "Her şey Almanya için" sloganı sonrası savcılık harekete geçti ve Meier hakkında soruşturma başlattı.

Meier, tepki üzerine sloganın yazıldığı posterleri indirdi, ancak Passau Savcılığı soruşturmayı durdurmadı.

(ProfilResim;Hemşin Trovit Yaylası)

Fatih Yılmaz/12.9.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın