Noel Hediyesi

Noel Hediyesi

Almanya'da ilk aşının 26 Aralık'ta yapılabileceği açıklandı.

Avrupa'ya Noel hediyesiAvrupa’ya Noel hediyesi

Prof. Dr. Uğur Şahin'in Kovid-19 aşısına, Avrupa İlaç Ajansı'nın 21 Aralık’ta onay vereceği öğrenildi.

 Almanya'da ilk aşının 26 Aralık'ta yapılabileceği açıklandı.

Almanya'da Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'nin BioNTech şirketinin geliştirdiği aşının Avrupa Birliği (AB) hariç birçok ülkede yapılmaya başlanması, Almanya'da tepkilere yol açtı. Almanya'da geliştirilen bir aşının Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından hâlâ onaylanmamasına Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da tepki göstermiş ve "Verin artık şu onayı" diyerek baskı yapmıştı.

BAKANIN BASKILARI SONUÇ VERDİ
ALMAN bakanın dün son olarak, "Aşılama Noel'den önce başlamalı. Onay, en geç 21 Aralık'ta verilmeli. Hedefimiz bu yönde" açıklamasından hemen sonra, bu talebin kabul gördüğü öğrenildi. Alman hükümetinin yaptığı baskının sonuç verdiği ve EMA'nın aşıya 29 Aralık tarihi yerine 21 Aralık'ta onay vereceği bildirildi. Aşının onaylanmasından hemen sonra, 26 Aralık'ta, Almanya'da ilk aşıların vurulabileceği açıklandı.

BİRÇOK ÜLKEDE BAŞLADI
PROF. Şahin'in şirketi Alman şirketi olmasına karşın Kanada, ABD, İngiltere gibi ülkelerde aşılamanın başlaması, Almanya'da tepkilere neden oldu. Sağlık Bakanı Jens Spahn, önümüzdeki yaz dönemine kadar nüfusun yüzde 60'ına aşının yapılmasını hedeflediklerini bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarının verdiği bilgiye göre, sürü bağışıklığı kazanılması için nüfusun yüzde 60-70'inin aşılanması yeterli olacak.

SPAHN; "AŞILAR HAZIR" DEDİ
ALMANYA Sağlık Bakanı Spahn, "İncelemenin kurallara uygun, ama hızlı olmasını istiyoruz. Yeni yıla girmeden aşıları yapmak istiyoruz" dedi. BioNTech şirketinin ise aşılama yapmak için hazır olduğu bildirildi. Bir sözcü, "Biz AB için zaten üretimi yaptık. EMA'dan ve Avrupa Birliği Komisyonu'ndan onay alır almaz aşıların aşı merkezlerine dağıtımına başlayabiliriz" diye konuştu.

İKİNCİ MÜJDE İLAÇ OLDU
ALMANYA'DA aşıdan sonra, koronavirüse karşı normal tedavi sürecini sürdürecek ilaç geliştirildiğinin duyurulması ikinci müjde oldu. Formycon isimli biyoteknoloji şirketi koronavirüse karşı etkili olan ilaç buldu. FYP207 adı verilen ilaç virüsün hücrelere giriş yollarını kapatıyor ve virüs mutasyon geçirse bile nüfuz etmesini engelliyor. Firma, ilaç için "Acil onay başvurusu" yaptı.

* Financial Times seçti! İşte yılın insanları.

Koronavirüs aşısını bularak büyük başarıya imza atan BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci Financial Times (FT) tarafından “yılın insanları” seçildi.

ÖTE YANDA,NOEL BABA 

Noel Baba 45 kişiye virüs bulaştırdı.

NEOL BABA'NIN MARIFETİ. ASLINDA NOEL BABA,ANTALYA'LI...

 Dünya geneli; Toplam vaka 72 milyonu, can kaybı da 1 milyon 610 bini geçti. Aktif enfekte vaka sayısı 20 milyon 5 bin 602'ye ulaştı.
 İngiltere: Son 24 saatte 21 bin 502 vaka tespit edildi. 519 kişi hayatını kaybetti
 İtalya: Ölümler 64 bini geçti. Avrupa'da en fazla ölüm artık yine İtalya'da.
 Rusya: Gamaleya Enstitüsü Direktörü Sputnik V aşısının 2 yıl boyunca koruma sağlayabileceğini iddia etti.

 ABD: Aşılama bugünden itibaren başlıyor.
 Güney Kore; Bin 30 yeni vaka tespit edildi. Ülkedeki günlük vaka sayısı, salgının başından bu yana ilk kez binin üzerine çıktı.Devlet Başkanı acil durum toplantısı düzenledi.
 Belçika; Anvers ilindeki Mol kentinde bulunan huzurevinde hediye dağıtan Noel Baba en az 45 kişiye koronavirüs bulaştırdı.
 Almanya; 16 Aralık'tan itibaren sıkılaştırılmış koronavirüs önlemlerinin devreye girecek. Johannes Gutenberg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre maske enfeksiyon riskini yüzde 45 azaltıyor.

ALMANYA'DA CORONA HABERLERİ.

Haber;İsmail Erel.Berlin,Derleyen;YeniyurtHaber.16.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın