Merkel,korumasız olmaz

Merkel,korumasız olmaz

Koroanvirüs bitti derken,yeniden mi?

MERKEL; "TEDBİRSİZ OLMAZ" DEDİ

 

Başbakan Angela Merkel, eyalet başbakanlarıyla yaptığı görüşmede, yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirleri ve bu bağlamdaki normalleşme sürecini ele aldı.

Merkel, Berlin’de düzenlenen görüşmenin ardından Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder ve Hamburg Eyalet Başbakanı Peter Tschenscher ile ortak basın toplantısı düzenledi. Kovid-19 ile mücadelede 1,5 metre sosyal mesafe, hijyen ve belirli alanlarda maske takma kuralları ile temas kısıtlaması gibi tedbirlerin doğru olduğunun görüldüğünü belirten Merkel bunların bundan sonra da sürdürüleceğini ifade etti.

Merkel,Bunlar birbirimizi korumak için temel tedbirlerdir. Aşı veya ilaç bulunmadığı sürece bu salgınla yaşayacağız” şeklinde konuştu. Mesafe kuralının ihlal edildiği yerlerde vaka sayısının arttığının görüldüğüne işaret eden Merkel, ancak bu bölgelerdeki vakaların şimdilik kontrol altına alınabildiğini kaydetti. Söder ise, Almanya’da federal hükümetin eyaletlerle birlikte aldığı tedbirlerin doğru olduğunun görüldüğünü belirterek,bu tedbirlerle binlerce ve on binlerce insanın hayatının kurtarıldığını söyledi.

BAYERN EYALET BAŞBAKANI SÖDER 

Virüsün halen mevcut olduğunu vurgulayan Söder, bundan sonra da düşüncesiz davranışlardan vazgeçmek ve kurallara uymak gerektiğinibildirdi.

Toplantıda alınan kararları açıklayan Söder yaz tatilinden sonra tüm eyaletlerdeki okullarda ve kreşlerde normale dönülmeye çalışılacağını ifade etti. Katılanları tespit etme imkânı bulunmayan büyük çaplı etkinliklerin ise ekim sonuna kadar yasaklanması konusunda anlaşma sağlandığını aktaran Söder, bu konuda eyaletler arasındaki uygulamada farklılıklar yaşanabileceğini kaydetti.

Söder, "gelecekte sorun yaşamamak için sağlık sisteminin daha da güçlendirilmesini "istedi.

Almanya’da mart ayı ortasından itibaren Kovid- 19 ile mücadelede alınan sert önlemler mayıs ayı başından itibaren esnetilmeye başlanmıştı.

Vaka sayısı eyaletlerde farklı olduğundan eyalet yönetimleri farklı alanlarda bir dizi normalleşme adımları atmıştı.

* * *

BAZI SIYASİLERDE,TEDBİRLERİN GEVŞETİLMESİNE KARŞI ÇIKIYOR.

Basına yansıyan,Almanya'da koronavirüs haberleri.18.06.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın