Koronanın getirtiği dertler.

Koronanın getirtiği dertler.

Almanya'daki esnaflarda dertli

ESNAFLARA,BİR DOKUNDUK,BİN İŞİTTİK

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını gastronomi sektöründen kuaförlere, turizm ve seyahat acentelerinden kişisel bakım merkezlerine kadar küçük işletmelerde derin krizlere yol açtı.

ESNAFLAR DERTLI.DERTLERİNE ÇARE ARIYORLAR

Almanya'nın Nürnberg şehir merkezindeki Plarrer Meydanı'na açılan ve Türkler arasında "Gostenbul" olarak bilinen Gostenhofer Haupt Caddesi'ndeki Türk iş yerleri de uzun süren pandemi yasaklarından dolayı mağdur olduklarını söylediler.

Kazanmak yerine her geçen gün zararlarının arttığını, bu yüzden de kepenkleri açmak için gün saydıklarını belirten "Gostenbul" esnafına bir sorduk bin işittik.

CAN,DAHA ÖNCE MÜNİH'TE TOPTANCILIK YAPIYORDU.

Ahmet Can (Mevlana adlı lokantanın sahibi);" Pandeminin ikinci dalgasında 3 ayı geçtik. Gerçekten zor ve sıkıntılı dönemler geçiriyoruz. Biz kısmen açık olduğumuz için maddi yönden sıkıntımız olmadı ama manevi yönden sıkıntımız var. Devlet bize kısmen destek çıktı. Bavyera Başbakanı Markus Söder güzel bir açıklama yaptı. Gastronomi sektöründe vergiler yıl boyunca yüzde 19’dan yüzde 7’ye düşürülecek. Bu şekilde rahat edeceğimiz kesin. Ancak sıkılmaya başladık. Artık kepenkleri açmak istiyoruz.",şeklinde açıklamalarda bulundu.

BİLAL  İNAK İSE...

Bilal İnak (10001 adlı kuaför salonunun sahibi); "Kapanmamız fazla uzun sürdü. Kısa çalışma parası alıyoruz ama çalışanlarımız pek geçinemiyor. 30 çalışanımız var. Ne olacak belli değil. Kara kara düşünüyoruz. Giderimiz çok ve önümüzü göremiyoruz."

NİYAZI KOÇ'TA BİR BAŞKA  SERDENİŞTE.. 

Niyazi Koç (Çeşme lokantasının sahibi); "15 yıldır bu restoranı işletiyorum. Salgında ilk dalgayı atlattık. Şimdi de ikinci dalgayı atlatmaya çalışıyoruz. Başbakanımız Markus Söder’e yaptığı yardımlar nedeniyle teşekkür ediyorum. Kısmen açık olduğumuz için mali değil ama manevi sıkıntı içindeyiz."

  TAYFUN,TAYFUN FIRTINASINA UĞRAMIŞ GİBİ

Tayfun Tuna (Plarrer Market’in sahibi); Süpermarketimizde ailece çalışıyoruz. İnsanların korktuklarını gördük. Merkezde olduğumuz için çarşıdan gelip gidenleri neredeyse kaybettik. Bunun zararını çekiyoruz. Temennim, bu durumu kısa zamanda atlatmak."

GÜROL ALP

Gürol Alpay (Telekomünikasyon dükkânı sahibi); "Her türlü çalışmayı yapıyoruz. Tamir servisimiz var. Dükkânımızı açtığımız halde problemlerimiz var. Peşin satış yapamıyoruz. Kontör satamıyoruz. Danışmanlık hariç çok az iş yapıyoruz. Bu da gelirimizi fazlasıyla düşürüyor."

DUYGU HATKOY

Duygu Hatkoy (Atılım Export Müdürü); "Aylardır kapalıyız. Zararımız çok fazla. Şu an devletten yardım bekliyoruz. 12 kişi çalıştırıyoruz. Bakalım ne olacak, bekliyoruz. Mağdur durumdayız.",şeklinde dert yanıyor.

 

KORONA VİRÜSLE GELEN  DERTLER, DERTLERE DERT YÜKLEDİ.

BASINA YANSIYAN KORONA HABERLERİ.

1913'TEN BERİ AÇIK OLAN TÜRK LOKALI,ŞİMDİ "ÇİĞKÖFTEM" OLMUŞ.

(şu çiğ köfteyi,"hiç sevmem",ya.Metehen)

* * * 

Bizi takip edin,havadislerden haberiniz olsun.

Kaynak;HurriyetAvrupa;Derleyen;Metehan Sakaoğlu.06.02.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın