Korona cuzdanı

Korona cuzdanı

AB sınırları içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikası uygulaması resmen faaliyete geçti.

Bir çokları izin öncesi aşısını oluyor,cuzdanını alıyor.

AB'NIN KORONAVİRÜ AŞI SERTİFİKAİ YÜRÜRLÜKTE!

Avrupa Birliği(EG) içerisinde seyahatleri kolaylaştıracak aşı sertifikası, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

AB sınırları içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikası uygulaması resmen faaliyete geçti.

Kişilerin koronavirüs aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine dair belgeyi ve negatif test sonucunu içeriyor.

UÇAĞA BİNMEDEN SERTİFİKA SUNULACAK / SEYHATTAN 72 SAAT  ÖNCE YAPILMALI

Artık AB ülkelerinden hava yolu seyahatlerinde uçağa binmeden önce sertifika sunmak gerekecek.

Ücretsiz olan “AB Dijital Covid Sertifikası”, kağıt veya dijital şekilde hazırlanıyor. Ayrımcılığın(tecrit) önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabiliyor. Aşı sertifikası, kişilerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine dair belgeyi ve negatif test sonucunu içeriyor. Kovid-19 testlerinin PCR türleri, seyahatin 72 saat öncesine kadar yapılıp sertifikaya tanımlanabiliyor. Hızlı antijen testler ise 48 saat öncesine kadar yapılabilirken, bu testin tanınmasına her ülkenin kendisi karar veriyor.

YALNIZCA 4 AŞI MARKASI ONAYLANDI

Sertifikayla AB'de onaylı Kovid-19 aşılardan Pfizer,Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmıyor.

Sertifika, AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB'de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişilerle diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere veriliyor.

Aşı sertifikası,butün AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn,Norveç ve İsviçre'de geçerli oluyor. Sertifika üye ülkelerin dilleri ile birlikte İngilizce olarak hazırlanıyor. Şimdilik 12 ay için geçerli olan sertifika, seyahatlerde kontrol ediliyor. AB sertifikasının dış ülkelerle de karşılıklı tanınmasına yönelik görüşmeler yürütülüyor.

Öte yandan, gelecekte halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ülkelerin, ek tedbirler alması ve sertifika sahiplerine ilave tedbirler uygulaması mümkün olabilir.

YILLARCA SÜREN KORONAVİRÜS HABERLERİ.

MASKELİ HAYATLAR DEVAM EDİYOR.  HELE ŞUKUR,MAÇLAR ARTIK SEYİRCİLİ OYNANIYOR.

Lokal,Kavve vb.yerlerde de, kağıda adını,tl.numaranı yazma şartı ile,oturarak yeme,içme var.

Meydan,açık yerlerde maske takma zorunluğu yok.

İlay Sakaoğlu/Münih/ 04.07.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın