Kiracılardan Tepki

Kiracılardan Tepki

Münih'tede yürüyüş vardı

KİRACILARDAN TEPKİ VAR

Kiracılardan proje tepkisi

Alman hükümeti 400 bin daire inşa edeceğini duyurdu. Kiracılar Birliği'nden projeye anında tepki geldi. 

Gerçeklikten kilometrelerce uzak. Fahiş kira zammını durdurmaz.

SORUNA ÇÖZÜM OLMAZ
Almanya'da Hükümet, işverenler ve sendikalarla 100 bini kamu tarafından finanse edilecek 400 bin sosyal konut inşası üzerinde uzlaşmaya vardığını duyurdu. Alman Kiracılar Birliği, projeden büyük beklentileri olmadığını açıkladı. Birlik Başkanı Lukas Siebenkotten, "Proje hedeften kilometrelerce uzakta" dedi. Siebenkotten, kiracılar için konut sorununun çözülmediğini vurguladı.
80 M2'LİK DAİRE 1000 EURO
ALMAN Hükümeti'nin Türkiye benzeri bir projeyi yürürlüğe koyamaması da eleştirilirken, kira artışı konusunda veriler ortaya kondu. Hükümet, bir soru önergesine verdiği cevapta, yılın ilk yarısında kiraların yüzde üç artış gösterdiğini kaydetti. Metrekare başı kira, yan giderler hesap dışı kaldığında 9.64 euro olarak açıklandı. 80 metrekare daire kirası bin euroyu buldu.

ÖTE  YANDA,MÜNİCH'TEKonut projeleri iptal ediliyor

EV,DAİRE PROJELERİ İPTAL EDİLİYOR.

Artan malzeme, enerji fiyatları, faiz oranlarının yükselmesi ve hayat pahalılığı, Almanya'da konut projelerini bir bir iptal olmasına yol açtı. Ekonomi Araştırma Enstitüsü'nün (Ifo) verilerine göre, projelerin çoğu da beklemeye alındı. Ifo uzmanı Felix Leiss, inşaat şirketlerinin beklentisini 1991'den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini açıkladı. Önümüzdeki aylarda genel olarak daha fazla fiyat artışı beklendiği de ifade edildi. 

Metehan Yeniyurt/Franfurt/Münih / 13.10.2022 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın