Kilogramı 2 bin Euro

Kilogramı 2 bin Euro

Her geçen gün artan üne kavuşan siyah sarımsağı 100

KİLOGRAMİ 2 BİN EUROYA SİYAH SARMISAK

Türkiye'nin sarımsağıyla ünlü Taşköprü ilçesi, şimdi dünyada yeni bir ürünle anılıyor.

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde yetiştirilen sarımsağın fermantasyon sürecinden geçmesiyle elde edilen ‘siyah sarımsak’ Almanya’dan sonra İngiltere’de de satışa sunuldu.

Geçmişte ünlü Taşköprü sarımsağı hasat edilirken ekonomik değeri olmayan bir türün toplanıp işlenmesiyle elde edilen siyah sarımsak çok beğenildi ve şimdi ihracatla ülkeye döviz kazandırmaya başladı.

Her geçen gün artan üne kavuşan siyah sarımsağı 100 dönümlük arazide üretip 40 kişiye de istihdam sağlayan Ajo 37400'de hedef 25 ülkeye ihracat. (güreşmi yapacak?!)Girişimci(İşadamı) Murat Ilıman "Yakın zamanda yeni tarlaları alıp üretimi artıracağız. Sarımsağın kilosu 25-30 lira arasında katma değerli ürüne dönüştürdüğünüzde kilogram fiyatı 2.500 liraya geliyor. Yurt dışına satarken de 2 bin avroya kadar değer bulabiliyor" dedi.

RAHMETLİ AYŞE ANNEM,MÜNİH'DE YANIMDA İKEN,SARMISAKLARINI BALKONDA SAKLARDI.

SARMİSAK KOKUSUNU SEVMEZDİM;ANCAK FAYDALARI ÇOKTU.

(Sağda,Şaire,mehrum Ayşe yeniyurt;solda,teyzem Fatma Özdemir.Hepside rahmetlik,Hemşin'de yatmaktadırlar,mekânları cennet olsun.)

Fermantasyonda kullanılan fırınların güneş enerjisiyle çalıştığını söyleyen Ilıman "Sarımsağı bir ton kapasiteli fırınlarımıza koyuyoruz. 60-75 günde fermente ediyoruz. Bu süreç sonucunda sarımsak, 200 kilogram kadar kalıyor. Yani yüzde 80 fire veriyor. Biz bu fire olan kısmını da çöpe atmıyoruz. Bununla da sabun ve sarımsak tozu üretip satıyoruz" diye konuştu.

(Profil resim;bizim uşaklar ammada şiştilar ha!!!?

İHA/YeniyurtHaberYorum/13.7.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın