Kartal Tibet

Kartal Tibet

Her can ölümü tatacaktı

YEŞİLÇAM'IN USTA SANATÇISİ HAYATINI KAYBETTI.

KARTAL,KATALLAR GİBİ UÇTU...Yeşilçam'ın usta sanatçısı Kartal Tibet'in cenaze programı belli oldu

Yeşilçam'dan bir yıldız daha kaydı...

Usta oyuncu, yönetmen ve senarist  83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Gece saatlerinde duyurulan ve Türkiye'yi yasa boğan ölüm haberini, oyuncu Civan Canova Instagram hesabı üzerinden duyurdu.

 Kartal Tibet'in ölüm haberi sanat camiasını da derinden sarstı.

Ünlü sanatçılar acılarını sosyal medya hesaplarından dile getirdi.

CENAZE MERASIMI BELLİ OLDU 

Oyunculuğu ve yönetmenliği ile Yeşilçam'a damga vurmuş isimler arasında olan , 83 yaşında hayatını kaybetti. Gece saatlerinde duyurulan ve Türkiye'yi yasa boğan ölüm haberi, sanat camiasını yasa boğdu.

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU

Oyuncu Civan Canova, 83 yaşında hayatını kaybeden sanatçının cenaze töreninin yarın gerçekleştirileceğini belirterek, salgın ve kendi arzusu üzerine özel bir tören yapılmayacağını ifade etti.

Sanatçının cenazesi, yarın Zincirlikuyu Camisi'nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazıyla aynı yerdeki kabrine defnedilecek...

SUAT YALAZ'NIN ÇİZDİĞİ ÇİZGİ ROMANI FİLİMİ DE ÇEKİLMİŞTİ BAŞ ROLDE KARTAL TİBET'Tİ

KARTAL TİBET KİMDİR VE NEDEN VEFAT ETTİ?

Ankara'da 1938'de dünyaya gelen Kartal Tibet, imza attığı 200'e yakın filmle Türk sinemasına büyük katkılarda bulundu. Oynadığı ve yönettiği filmleri Yeşilçam'ın klasikleri arasına giren usta oyuncu, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu.

Tibet, 1961 yılında Ankara'nın ilk özel tiyatrosu Meydan Sahnesi'nin kurucuları arasında yer aldı.

KARAOĞLAN ve YAZAR GÜLTEKİN(Karaca Ahmet'te yatmaktadır)'NIN ROMANI "ÇALI KÜŞÜ"

"Karaoğlan" filmiyle sinemaya adım atan , daha sonra Sezgin Burak'ın çizgi kahramanı Tarkan'ın sinema versiyonlarında, "Sarmaşık Gülleri" ve "Boş Çerçeve" gibi birçok melodramda, "Zambaklar Açarken", "Çalıkuşu" gibi pek çok edebiyat uyarlamasında, salon komedilerinde ve tarihi filmlerdeki rol aldığı karakterlerle beğeniyle izlendi.

İlk kez 1977'de "Tosun Paşa" filmiyle yönetmenliğe adım atan Tibet, 20'den fazlasında Kemal Sunal'ın rol aldığı çoğu iyi gişe yapan 56 film yönetti.

Yeşilçam'a 200'e yakın filmle katkıda bulunan ve birçok ödüle değer görülen Tibet, el attığı tüm yapımlarda başarıya ulaştı. Tibet, son olarak 2006'da "Dünya'yı Kurtaran Adamın Oğlu" ve "Amerikalılar Karadeniz'de 2" adlı filmlerin yönetmenliğini üstlenmişti.

KARTAL TİBET VE  AİLESİKartal Tibet'in eşi kimdir ve evli miydi? Kartal Tibet çocukları ve eşi hakkındaki tüm bilgiler

Türk Sineması'nın unutulmaz isimlerin den  Kartal Tibet, 83 yaşında aramızdan ayrıldı. Oyunculuğu ve yönetmenliği ile adından sıklıkla söz ettiren Tibet, özel hayatını gözlerden uzakta sürdürmeyi tercih ediyordu.

 Kartal Tibet, Gündüz Tibet ile evliydi. Yeşilçam'ın duayen ismi ve 83 yaşında kaybettiğimiz Kartal Tibet'in özel hayatından bilgiler.

Oyunculuğu ve yönetmenliğiyle Yeşilçam'da iz bırakan Kartal Tibet, 83 yaşında yaşamını yitirdi. Ünlü sanatçının vefat haberi derin bir üzüntü ile karşılanırken Kartal Tibet'in hayatı hakkındaki araştırmalar da yoğunluk kazandı. Bu doğrultuda, Kartal Tibet evli miydi,eşi kimdir gibi birçok soru, araştırılıyor.

Kartal Tibet, 1963 yılında Gündüz Tibet ile hayatını birleştirdi.

KARTAL TİBET  VE EŞİ,ÇOCUKLARI

 Kartal Tibet,Gündüz'le1963'te evlenmişti.

YEŞİLÇAM SANATÇILARINDAN TURGUT ÖZATAY'DA VEFAAT EDENLERDEN.CÜMLESİNİN MEKANI CENNET OLSUN.

"1963'te eşim Gündüz ile evlendim, 1965'te sinema oyunculuğuna başladım." diyen Kartal Tibet, çapkın mısınız sorusuna da "Filmlerde görülen jönlük, benim işimdi. Gerçek ben değildi. Ben hâlâ eşimle aynı yastığa baş koyuyorum" diyerek eşine verdiği önemden bahsetmişti.

Gündüz Tibet'in Mahir Canova'dan olma Civan Canova isimli bir oğlu bulunmaktadır.

KARTAL TİBET'İN ÇOCUKLARI 

Türk Yeşilçam Sineması'nın önemli aktörlerinden ve yönetmenlerinden Kartal Tibet ile evli olan Gündüz Tibet'in bu evliliğinden ise Kanat Tibet ve Kumru Tibet adında 2 çocuğu var.

"DÜNYA DÜNYA YALANCI DÜNYA "(...) MEKODONYA  TÜRKÜSÜ.

SUPİ KANER DE SEVİLEN SANAÇILARDANDI.

MAALESEF İNTİHAR ETMİŞTİ.HİKÂYESİ DE UZUNDU (yHy)

Osman Sakaoğlu.02.07.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın