Kadınların Gururu Azize

Kadınların Gururu Azize

Daha önce otobüs kullananlara şaşkınlıkla baktığını söyleyen Kırşehirli Atasoy,

KADINLARIN GÖZDESİ AZİZE

Kadınların gururu Azize

Azize Atasoy, yalnız başına üç çocuğu ile hasta anne ve babasına bakıyor.

Günde sekiz saat direksiyon sallayan Atasoy, azmi ile kadınları gururlandırıyor

ALMANYA'nın Dortmund şehrinde yaşayan Azize Atasoy (47), yarı zamanlı işlerde çalışırken tavsiye üzerine ağır vasıta ehliyeti aldı. İki yıl önce belediyenin otobüs firmasına alınan Atasoy, günde sekiz saat yolcu taşıyor. İşini severek yaptığını ifade eden Atasoy, "Bir arkadaşımın eşi otobüs şoförü. Bana, "Sen de yapabilirsin"diye cesaret verdiler. Ehliyet ile eğitim aldım ve direksiyon başına geçtim" diye konuştu.

"AAA.. BİZİM KIZ!" DİYORLAR
Daha önce otobüs kullananlara şaşkınlıkla baktığını söyleyen Kırşehirli Atasoy, "Hep, 'Bu kadar büyük aracı nasıl kullanıyorlar' derdim. Şimdi 18 metrelik otobüsü bile çok rahat kullanıyorum. Ayrıca, otobüste beni gören Türk kadınlarının "Aa bu bizim kız' demeleri, gece vardiyasında kadınların, direksiyon başında bir kadın ile karşılaştıklarında kendilerini daha güvende hissetmeleri de gururlandırıcı" dedi.


ARANAN MESLEK OLDU
OTOBÜS şoförü olmak isteyen Türk kadınlarının önce cesaretlerini toplamasını isteyen Azize Atasoy, "Bu potansiyel onlarda da var. İnsan isteyince her şeyi başarabiliyor.  Almanya'da otobüs şoförlüğü son dönemde aranan bir meslek haline geldi. Devlet eğitim imkân sunuyor. Kadınlarımız, "Bunu ben de çalışarak, yılmayarak başarırım' demeliler. Zorluklar da işi severek yapınca kolay aşılıyor" diye tavsiyede bulundu.

Dortmund Belediyesi'nin DSW21 adlı şirketinde çalışan Azize Atasoy, günde sekiz saat bir duraktan diğerine yolcu taşıyor. Kendisini direksiyon başında gören Türk kadınların gururlandığını, bunun da kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Azize Atasoy, "Gece vardiyasında beni gören kadınlar kendilerini daha güvende hissediyor" diye konuştu.

MÜNİH'TE DE VAR,BAYAN OTOBÜS  ŞFÖRLERİ.

SabahAvrupa/HaberYeniyurt.20.3.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın