İsviçre Türk Toplumu Başkanı'na

İsviçre Türk Toplumu Başkanı'na

HDP'nın kapatma davası

TERÖRİSTLER HER YERDE!

İsviçre Türk Toplumu Başkanı Şeref Yıldız'ın evine 5’inci kez saldırdı

İsviçre'de Türklerin kurduğu 100'e yakın dernek ve 13 federasyonun çatı organizasyonu olan İsviçre Türk Toplumunun (İTT) Başkanı Şeref Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıyı kınadı.

Yıldız, İsviçre'nin Basel şehrindeki evinin sabaha karşı 01.26'da terör örgütü yandaşlarınca hedef alındığını ve saldırganların evin duvarına terör örgütünün ele başının ismini yazdığını belirtti.

Evin güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde terör örgütü yandaşlarının 3 kişi olduğunu ve saldırganların yüzlerine kar maskesi taktığını aktaran Yıldız, sabah saatlerinde görüntülerin polise teslim edildiğini söyledi.

Yıldız, saldırganların evin park yerindeki iki aracın lastiklerini de patlattıklarını ifade etti.

İsviçre polisine “saldırganları bulun” çağrısı

Evinin son 2 yıldır PKK terör örgütü yandaşlarınca 5’inci kez saldırıya uğradığına dikkati çeken Yıldız, İsviçre polisine bir an evvel saldırganları bularak hak ettikleri cezaların verilmesi çağrısında bulundu.

Yıldız, “Bizim mal ve can güvenliğimiz İsviçre güvenlik güçlerinin işidir. Faillerin yakalanarak hak ettikleri cezaları almalarını bekliyoruz.” dedi.

İTT Başkanı Yıldız,18 yıldır ofisinin de yer aldığı evden çocuklarının artan saldırılardan tedirgin olması nedeniyle çıkacaklarını sözlerine ekledi.

PKK terör örgütü yandaşları en son 25 Kasım 2020’de gece saatlerinde Yıldız"ın evine saldırıda bulunmuştu.

Şeref Yıldız, Ağustos 2020’de İTT başkanlığına seçilmişti.

ÖTE YANDA

Almanya; HDP'nin PKK ile arasına net şekilde mesafe koymasını bekliyoruz!

Alman hükümetinin,Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılma sürecini endişeyle izlediği belirtildi. 

Almanya Dışişleri Bakanlığından HDP'nin kapatılma davasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada,Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi ve Avrupa Birliği üyeliğine aday ülke olarak taahhüt ettiği en yüksek demokratik ve anayasal standartlara uymasının beklendiği kaydedildi.

Almanya'nın HDP'nin kapatılma sürecini endişeyle izlediği aktarılan açıklamada, “HDP davası orantılılık konusunda ciddi şüpheler uyandırıyor çünkü demokratik karar alma, tüm vatandaşların görüş ve çıkarlarının meşru bir temsilini gerektirir. Her şeyden önce, buna canlı bir muhalefet de dahildir. Bu nedenle, sonraki süreci çok dikkatli şekilde izleyeceğiz.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada,HDP’den beklentilerinin de AB’nin terör örgütü listesinde yer alan PKK ile arasına net bir şekilde mesafe koyması olduğu vurgulanarak, “HDP’nin AB’nin terör örgütü listesinde yer alan PKK ile arasına net şekilde mesafe koymasını bekliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca,açıklamada milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu ile çok sayıda diğer milletvekili aleyhindeki ceza davalarının da Türkiye'de hukukun üstünlüğünü sorgulayan bir gelişmenin parçası olduğu belirtildi.

ALMANYA'DA HDP'NIN KAPATMA DAVÂSI YANKI BULDU

Haber;İHA/Derleyen;YeniyurtHaber.18.03.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın