İsrail'in Filistin'i İlhak

İsrail'in Filistin'i İlhak

Orta Doğunu virüs,mikrobu İSRAİL

 Rusya,İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planına tepki gösterdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı,İsrail'in Batı Şeria'Rusya İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planına tepki gösterdiyı ilhak planını eleştirerek, bu tür yayılmacı eylemlerin Filistin'de tehlikeli bir şiddet sarmalına neden olabileceğini,bölgede ise durumu istikrarsızlaştırabileceğini bildirdi.

Açıklamada, "Rus tarafı bir çok defa İsrailli ortaklarını, Birleş miş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun yanı sıra Arap Barış Girişiminin ilgili kararlarını içeren Orta Doğu'da çözümün uluslararası yasal çerçevesine aykırı olan tek taraflı planların uygulanmasına karşı defalarca uyardı." denildi.

AA Dünya, 21.5.2020  

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planı ile ilgili olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, İsrail ve ABD ile yapılan tüm anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalmayacaklarını açıklaması değerlendirildi.

Son dakika: Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlilerin ABD ve İsrail'le varılan tüm anlaşmalardan çekildiğini duyurdu

 

Açıklamada, "Rus tarafı bir çok defa İsrailli ortaklarını, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun yanı sıra Arap Barış Girişiminin ilgili kararlarını içeren Orta Doğu'da çözümün uluslararası yasal çerçevesine aykırı olan tek taraflı planların uygulanmasına karşı defalarca uyardı." denildi.

BM'den "İsrail ilhak tehditlerinden vazgeçmeli" açıklaması.

Bakanlı ğın açık lamasında, ilhakın, 1967 sınırlarına dayanan gelecekteki bir Filistin devletinin yaşayabilmesi için ayrılmaz bir koşul olan Batı Şeria'nın toprak devamlılığını imkansız hale getireceği kaydedildi.

Filistin Yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin yardımlarını reddetti

"İsrail'in bu tür yayılmacı eylemleri, Filistin topraklarında tehlikeli bir şiddet sarmalına neden olabileceği gibi, bir bütün olarak Orta Doğu bölgesindeki durumu istikrarsızlaştırabileceği endişesi yaratıyor." denilen açıklamada, Rusya'nın, Filistin-İsrail çatışmasının mevcut uluslararası yasal çerçevede iki devlet ilkesine dayanarak kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözümünü destekleme konusunda ilkeli konumunu yeniden teyit ettiği ifade edildi.

ORTA DOĞU'NUN,ŞİMARIK, SİNYONİST ÜLKESİ İSRAİL

Filistin-İsrail çatışmasında bütün taraflara bölgede yeni bir tehlikeli duruma sebebiyet verecek adımlardan ve doğrudan müzake relerin yeniden başlaması için koşulların yaratılmasına engel olmaktan kaçınma çağrısı yapılan açıklamada, Rusya'nın Orta Doğu Dörtlüsü'nü toplamak için temaslarını sürdürdüğü bildirildi.

Basına yansıyan haberler. İsrail'in Filistin'e.20.-21-05.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın