Irkçılığa karşı 10 maddelik plan

Irkçılığa karşı 10 maddelik plan

10 maddelik uygulama

IRKÇILIĞA KARŞI 10 MADDELİK PLAN YOLDAIrkçılığa karşı 10 maddelik plan

Göreve geldiği ilk gün ırkçılığın en büyük tehlike olduğunu söyleyen Bakan Faeser, ırkçıların başına demir yumruk indirecek eylem planını açıkladı.

Almanya'nın İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkedeki ırkçı yapılarla mücadele konusunda göreve geldiği ilk günden bu yana kararlı tutum sergiliyor. Bu konuda 10 maddelik eylem planı hazırlayan bakanın önceliği ırkçıların finansal ağlarını kesmek, hızlıca silahsızlandırılmalarını sağlamak, kamu hizmetlerinden uzaklaştırmak, ülkede tartışma kültürü oluşturmak. Bakan, "Ülkemizde iç barışı güçlendirmeliyiz" dedi.
KAYNAK OLMAZSA HAREKET OLMAZ
AŞIRI sağcıların öncelikli olarak para kaynakları ile olan bağlarının kesilmesi gerektiğini belirten Bakan, "Finansal kaynakları olmazsa hareket alanları daralır. Festivaller, ve kıyafet satışı aşırı sağcıların önemli gelir kaynakları. Yapıların daha hızlı değerlendirilmesi ve etkili şekilde mücadele edilmesi gerekli. Aşırı sağcı ağların finansal faaliyetlerini netleştirip kurutacağız" diye konuştu.

SİLAHLARI ELLERİNDEN ALINACAK

FAESER'İN diğer önceliği arasında ırkçıların silahsızlandırılması yer alıyor. Resmi kaynaklara göre 1500, Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Thomas Haldenwang'a göre ise çok daha fazla ırkçıda ruhsatlı silah bulunuyor. Bakan, bu amaç için silah izinlerinin geri alınmasını ve reddedilmesini daha iyi uygulamak için prosedürler geliştirmeyi planlıyor. Faeser'in bir diğer eylem planı da kamu hizmetlerinden ırkçıları uzaklaştırmak.

ON MADDELİK UYGULAMA(On Emir,gibi.( yHy)
1)Aşırı sağcıların finans kaynağı kurutulacak/2)Silahlanmalarının önüne geçilecek
3)Nefret söylemi ile mücadele edilecek/4)Irkçılar kamu hizmetinden uzaklaştırılacak
5)Radikalleşmeyi önleme çalışması yapılacak/6)Demokratik tartışma kültürü teşvik edilecek
7)Mücadelede siyasi eğitim güçlendirilecek/8)Dezenformasyon ve komplo teorilerine karşı medya aktif kullanılacak
9)Seçilmiş yetkililerin korunması sağlanacak/10)Irkçılık mağdurları yalnız bırakılmayacak

DEMOKRASİ DÜŞMANLARI
Bakan Faeser, "Bu şiddet birdenbire ortaya çıkmadı, bir üreme alanı var. Şiddet ortaya çıkmadan önce önlemek için her şeyi yapmalı" dedi. Faeser, "Demokrasimize yönelik en büyük tehdit, aşırı sağcılıktır. NSU cinayetleri, Kassel Bölge Valisi Dr. Walter Lübcke'nin öldürül mesi, Halle ve Hanau'daki saldırılar, aşırı sağcı tehlikenin yeni bir boyutunu ortaya çıkardı" şeklinde yorumlarda bulundu.

MAĞDUR YALNIZ BIRAKILMAYACAK
Bakan Nancy Faeser, Federal Disiplin Yasası'nda değişikliğe gitmeyi ve bir koordinasyon merkezi kurmayı da gündeme aldı. Öte yandan,kendinde radikalleşme belirtileri hisseden herkesin faydalanabileceği bir arınma merkezi planlayan bakan, demokratik tartışma kültürü oluşturulmasına, dezenformasyonun önüne geçilmesine, seçilmişlerin düşmanlığa karşı daha iyi korunmasına planında yer verdi.

Cemil Alpay/YeniyurtHaber.17.3.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın