İngiltere'de Johnson'ın yerine gelecek isim belli

İngiltere'de Johnson'ın yerine gelecek isim belli

İngiltere Başkanı Boris Johnson'ın istifasının ardından

JONSON'NUN YERİNE GELECEK İSİMLER BELİ OLUYOR

İngiltere’de Johnson’ın yerine gelecek isim belli oluyor: 2 isim oylamada elendi

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin yeni lideri ve ülkenin yeni başbakanı olmak üzere 5 Eylül'e kadar yarışacak 8 isim için yapılan ilk oylamada sonuçlar açıklandı.

Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak 88 oy alırken, 30 oy barajını geçemeyen Jeremy Hunt ve Nadhim Zahawi seçim yarışından elendiğini açıkladı.

 

İngiltere Başkanı Boris Johnson'ın istifasının ardından Muhafazakar Parti lideri ve ülkenin yeni başbakanını belirlemek üzere bugün yapılan oylamada aday sayısı 8'den 6'ya düştü. Oylamada eski Maliye Bakanı Rishi Sunak 88 oy ile birinci sırada yer aldı. İngiltere'de hükümet 18 Temmuz'da kendi içinde güven oylaması yapacak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın 7 Temmuz'da Muhafazakar Parti liderliğinden ve başbakanlık görevinden istifasıyla beraber, yeni parti liderinin ve başbakanın seçilmesi için süreç devam ediyor. Muhafazakar Parti içerisinde sün aday başvurularının toplanmasının ardından yapılan ilk oylamada en az 20 oy alan 8 ismin adaylıkları kesinleşmişti.

VAY BAŞİMA GELENLER!

Muhafazakar Parti içerisinde bugün yapılan oylamada ise, aday sayısı 8'den 6'ya düştü. Sonuçları açıklayan Muhafazakar Parti'nin 1922 Komitesi Başkanı Graham Brady, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın 88, Ticaret Bakanı Penny Mordaunt'un 67, Dışişleri Bakanı Liz Truss'ın 50, Galler ve İngiltere Başsavcısı Suella Braverman 32, eski İskan ve Topluluklar Dairesi Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch 40, milletvekili Tom Tugenhadt 37 oy aldığını belirterek, 30 oy barajını geçemeyen milletvekili Jeremy Hunt'ın 18 ve yeni Maliye Bakanı Nadhim Zahawi'nin ise 25 oy alarak seçim yarışından elendiğini açıkladı.

ÖTE YANDA MESÜT ALMAN MEDYASİNDA

YeniyurrtHaber/13.7.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın