Hollanda'nın kirli tarihi

Hollanda'nın kirli tarihi

Hollanda hükümeti, 350 yıl sonra Endonezya'nın bağımsızlığına

ENDONOZYA'DA KATLIYAM Endonezya'da katliam yapan Hollanda tazminat ödeyecekYAPAN HOLLANDA,TAZMINAT ÖDEYECEK.

Hollanda hükümeti, 350 yıl sonra Endonezya'nın bağımsızlığına kavuşması için mücadele eden direnişçilere karşı işlediği suçlar nedeniyle tazminat ödeyeceğini açıklamıştı.

HOLLANDA,BOSNA'DAKİ KATLIYAMDA DA,ÇOK BÜYÜK,AF EDİLMEZ SUÇ İŞLEMİŞTİ.

Hollanda parlamentosuna Hollanda Dışişleri Bakanı,Stef Blok ve Savunma Bakanı Ank Bijleveld-Schouten tarafından gönderilen mektupta, martta Hollanda mahkemesince verilen tazminat kararına itiraz etmeyeceklerini açıkladılar.

Gönderilen mektupta,1946-1947'deki bağımsızlık savaşı sırasında Hollandalı askerlerce öldürülen Endonezyalıların çocuklarına 5 bin Euro tazminat ödeneceği açıklanmıştı.

HOLLANDA MAHKEMESI'NIN KARARI

Lahey Bölge Mahkemesi,mart ayında verdiği kararında 1946-1947'de Endonezya'nın Güney Sulawesi eyaletinde Endonezyalı erkekleri kurşuna dizerek,Hollandalı askerlerin hukuka aykırı hareket ettiğini kabul etmişti.

Mahkeme,Hollanda hükümetinin,dul kalan 8 kadın ve 4 çocuğa 235 avro ile 10 bin avro arasında değişen miktarlarda tazminat ödemesine karar vermişti.

DAVA,KURŞUNA DİZLEN 11 ERKEK VEDE EŞ,ÇOCUKLARI ADINA AÇILMIŞTI.

350 yıllık sömürge dönemi boyunca ve bağımsızlık mücadelesi döneminde yaşanan şiddet olayları nedeniyle Hollanda Kralı Williem Alexander, Endonezya'dan özür dilemişti.

ENDONEZYA'NIN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ

Endonezya, Pasifik Savaşı'nın sona ermesinin ardından,dönemin siyasi lideri Sukarno ve yardımcısı Muhammed Hatta'nın 1945'te radyodan okudukları bildirgeyle bağımsızlığını açıklamıştı.

Hollanda Krallığı, Sukarno'nun bağımsızlık ilanını tanımadığı gibi sömürge yönetimini devam ettirmek amacıyla Cava ve Sumatra adalarına asker çıkardı.

Krallık askerleri, sivil halka karşı yaptıkları katliamlarla savaş suçu işledi.

Bazı şehirlerde süren çatışmaların ardından Hollanda ve Endonezya arasında başlayan barış görüşmeleri, 27 Aralık 1949'da Hollanda Krallığı'nın yeni devletin bağımsızlığını tanımasıyla sona ermıştı.

SÖZ HOLLANDA'DAN AÇILMİŞKEN.

HOLLANDA'NIN KİRLİ YÜZÜNDEN BİR KAÇ "YAŞANMIŞ HAYATLAR"DAN BAHSEDERKEN, HAFIZALARIMIZI TAZELİYELİM,İSTEDİK.

İlay Yeniyurt. 25.10.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın