Hayat Pahalılığı

Hayat Pahalılığı

Devlet enflasyonu 5.2 olarak açıkladı,ancak çarşı pazar yanıyor.

HAYAT PAHALILIĞI İSYAN ETTİRDİHayat pahalılığı isyan ettirdi

Almanya'da kasım enflasyonu son 30 yılın en üst seviyesine çıktı.

Devlet enflasyonu 5.2 olarak açıkladı,ancak çarşı pazar yanıyor. İşte vatandaşların görüşleri.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 22.1, akaryakıt fiyatlarının ortalama yüzde 65 arttığı Almanya'da enflasyon yüzde 5.2 olarak açıklanmıştı. Yıl sonuna kadar yüzde 6'yı bulması beklenen enflasyon böylece son 30 yılın en üst seviyesine yükselmiş oldu. Gıda ve enerji fiyatlarındaki büyük artış, Almanya'da yaşayan insanların hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Hükümet şimdiye kadar herhangi bir önlem almış değil. Türk basını, Alman ve Türk vatandaşlarına yüksek enflasyonun yaşamlarını nasıl etkilediğini sordu.
HER ALIŞVERİŞTE HİSSEDİYORUM
Tanya Tuschewiçki; İlk başta o kadar farkına varmadım ama sonraları her alışverişte aldıklarımın çok pahalılaştığını fark ettim. Özellikle gıda fiyatlarında önemli bir artış söz konusu.

GİDERLERİMİZİ ZOR KARŞILIYORUZ ARTIK

TÜRK YEMEKLERİ SORFRALARI SÜSLÜYOR
Erdoğan Demiray.; "Önceden maaşımızdan biraz artırıp birikim yapabiliyorduk. Şimdi gelirlerimiz, giderlerimizi ancak karşılıyor. Bazen de karşılamıyor."
PAHALILIK ALDI BAŞINI GİDİYOR
Yasemin İnanli.; "Yüzde 5 enflasyon yaşıyoruz. Bunun etkisini fırından tutun da gıda fiyatlarına kadar her şeyde hissediyoruz. Pahalılık aldı başını gidiyor."
 MUTFAK MASRAFI 2-3 KAT ARTTI 
Rasim Durusoy.; Herşey zamlandı. Eskiden markete gittiğimizde 100 euro ile alışverişimizi yapıp dönüyorduk. Şu anda ise 200-250 euroya haftalık mutfak alışverişimizi yapamıyoruz.
HER ŞEYE ZAM GELDİ
Emre Cansızoğlu; Almanya'da yıllardır enflasyon nedir bilmiyorduk. Markete her gittiğimizde fiyatların arttığını görüyoruz artık. Bu sadece temel gıdaya değil, enerjiye, doğalgaza, benzin fiyatlarına da yansıdı.
FİYATLAR NORMALLEŞSİN
Christopf Baro; Enflasyon nedeniyle gıda, akaryakıt, elektrik, su, gaz fiyatlarında artış hissediyorum. Ben şanslıyım, çünkü iyi bir işte çalışıyorum ve maaşım çok iyi. O yüzden henüz geçim sıkıntısı çekmiyorum ama gidişat bizi nereye sürükleyecek hiçbirimiz bilmiyoruz. Temennim fiyatların normal bir düzeye inmesi.

BİLETLERE ve de GAZETELERE DE ZAM GELDİ. GAZETELER 20 CENT ZAM VAR.

MUSTAFA KARACA VEDE GİRESÜNLÜ  MEHMET

Mustafa Karaca;" Gözle görülür pahalılk var.Ancak,o kadar abartılı değildir,düşüncesindeyiz."

SADECE ALMANYA'DA PAHALILIK YOKTUR. İNSANLAR ÇOĞALDIKÇA TALEPTE ARTMAKTADIR.

Fatih Yılmaz/SabahAvrupa/İlay Yeniyurt.YeniyurtHaber.29.12.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın