Gerçek Dostlar

Gerçek Dostlar

Gerçek dost zor günde belli olur

ALMANYA BAŞBAKANI,"GERÇEK DOSTLAR BU GÜNLERDE BELLİ OLUR"Gerçek dost zor günde belli olur

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, deprem felaketinden etkilenen Türkiye'ye, Türk atasözüyle,Türkçe mesaj verdi.

GERÇEK DOSTLAR, BİRBİRLERİNE ZOR GÜNDE YARDIM EDER

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, hükümetin güncel önemli konulara değindiği haftalık "Kanzler Kompakt" isimli video mesajını tamamen deprem felaketine ayırdı. Meydana gelen deprem felaketinden itibaren içlerinin yandığını söyleyen Scholz, Türkçe altyazı ile yayınlanan video mesajında ayrıca Türkçe olarak, "Gerçek dost, kötü günde belli olur" ifadelerini kullandı.

YARDIM EDİYORUZ
Scholz, Almanya'nın Türkiye'nin bu acı gününde yanında olduğunu belirtti. Scholz, "Hayatını kaybedenlerin yakınları ve dostlarıyla yas tutuyoruz. Yaralıların acılarını paylaşıyoruz, onlara acil şifalar diliyoruz" dedi. Bu felaketi yaşanmamış kılamayacaklarını, ancak yardım edebileceklerini belirten Almanya Başbakanı, "Almanya da nitekim yardım ediyor" diye konuştu.
DAYANIŞMA KÖPRÜSÜ
Yardım kuruluşlarının ısıtıcı, jeneratör ve ilaç gönderdiklerini söyleyen Scholz, Alman arama kurtarma ve ilkyardım ekiplerinin en kısa sürede yola çıktığını kaydetti. Almanya'da yaşayan başta Türkler olmak üzere insanların Türkiye'ye uzanan bir merhamet köprüsü oluşturduğunu belirten Başbakan Scholz, "İnsani açıdan birbirine bu kadar yakın olan ülkelerimiz arasında bir dayanışma köprüsü oluşturdunuz" dedi.
YALNIZ DEĞİLSİNİZ  (Minih'te  Kuyumcu Sulo)
ALMANYA'da üç milyon Türk asıllı insan yaşadığına değinen Başbakan Olaf Scholz, "Birçoğunun memleketi özellikle ağır hasara maruz kalan Hatay ve Gaziantep. Bir Türk atasözüne göre gerçek dost, kötü günde belli olur. Almanya'da benzer bir şekilde, 'Gerçek dost, kendini zor günde belli eder' denir. Biz gerçek dostuz. Dostunuz olarak acınızı paylaşıyoruz ve sizi zor gününüzde yalnız bırakmayacağız" diye konuştu.

MÜNİH,OSTBAHNHOFTA,AHMET ÇAYIR;ODA ALMANYA VATANDAŞLARINDAN

İsamil Erel/Metehan Sakaoğlu/20.02.2023

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın