Geldikleri gibi giderler

Geldikleri gibi giderler

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,

Fransa'nın yargarası üzerine;

Bakan Akar'dan,Fransa'ya Doğu Akdeniz tepkisi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin, “Binlerce kilometreden gelip kabadayılık yapmaya, hak iddia etmeye, koruyucu melek rolü oynamaya kalkanlar var. Bunların kabul edilmesi mümkün değil. Bunlar gelir ve geldikleri gibi giderler” dedi.

Bakan Akar,beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi’nde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

KOMUTANLARLA İSTİŞARE VE  MESAJLAR VERDİ

Bütün Türk hava sahasının takip edildiği merkezde faaliyetlere ilişkin brifing alan Bakan Akar ve Komutanlar talimatlar verdi.

Burada bir konuşma yapan Bakan Akar, savunma ve güvenlik konuları ile birlikte son dönemde Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs’taki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin tüm komşularının siyasi ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ifade eden Bakan Akar, “Diğer taraftan da hiçbir şekilde zerre kadar hakkımızdan dahi vazgeçmeyeceğimizi, hakkımızın, hukukumuzun çiğnenmesine göz yummayacağımızı herkesin bilmesi lazım. Binlerce kilometreden gelip kabadayılık yapmaya, hak iddia etmeye, koruyucu melek rolü oynamaya kalkanlar var. Bunların kabul edilmesi mümkün değil. Bunlar gelir ve geldikleri gibi giderler” ifadelerini kullandı.

“Arkanızda kim olursa olsun ‘iki kere iki dört eder’ gerçeğini değiştiremezseniz”
Türkiye’nin uluslararası hukuk, deniz hukuku, mahkeme kararları, teamüller ve iyi komşuluk ilişkilerine uygun hareket ettiğini vurgulayan Bakan Akar, “Yunanistan arkasında Fransa, arkasında AB ile "Bana göre böyle"diyerek, akla mantığa uymayan bir şekilde haklı olduğunu iddia ediyor. Dünyayı bir araya getirseniz dahi hiçbir zaman sizin ortaya koyduğunuz ‘iki kere iki beş eder’ sözünü bize anlatamazsınız. Bu gerçek değil. Arkanızda kim olursa olsun ‘iki kere iki dört eder’ gerçeğini değiştiremezseniz. Kıbrıs bizim mili davamızdır, oradaki kardeşlerimizin hakkını hukukunu 1974'de hangi anlayışla koruduysak 2020 yılında da aynı konumdayız” dedi.

KONU, Alman tv.gazete,radyosu'nda da ilk manşetlerde vermektedir.

Ege,Ak deniz haberleri.

Gelişmeleri değerlendiren Savunma Bakanı Akar. 

YeniyurtHaberYorum.03.09.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın