Fransa,Eski Cumhur Başkanı

Fransa,Eski Cumhur Başkanı

Görevde olduğu sürede Türkiye'nin Avrupa Birliği (EG) katılım müzakerelerini bloke eden...

"Türkiye,AB ve Rusya yeni ortaklık kurmalı"‘Türkiye, AB ve Rusya yeni ortaklık kurmalı’

Güven ÖZALP

Güven Özalp,Paris.

 

SARRKOZY,DAHA ÖNCE,TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMESİNE KARŞI ÇIKIYORDU.

BUGÜN ŞARTLAR DEĞİŞTİ. 

(NEDE OLSA,DEDESİ OSMALI TEBASINA AİTTİ; yhy)

Görevde olduğu sürede Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) katılım müzakerelerini bloke etmek için elinden geleni yapan ve üyeliğe karşı çıkmayı sürdüren eski Fransa Cumhur başkanı Nicolas Sarkozy, “Fırtınalar Zamanı” adlı yeni kitabında, kurucu üyelerinin Avrupa, Rusya ve Türkiye olacağı yeni bir uluslararası örgüt kurulması gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin AB üyeliğine neredeyse herkesin karşı olduğunu ancak kimsenin “hayır” deme riskini almak istemediğini kaydeden Sarkozy, buna Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de dahil olduğunu fakat ülkesindeki Türkler nedeniyle sürece karşı çıkamadığını savundu.

Sarkozy, Avrupa ve Fransa'nın Boğaz'ın iki yakasında da kaybedenlere neden olacak bir çatışmadan çıkarının olmayacağı görüşünü dile getirdi.

TÜRKİYE,"BÜYÜK GÜÇLERDEN BİRİ"

Bugün Türkiye'nin, en azından geniş olan etki bölgesinde, büyük güçlerden biri olduğuna ve Ortadoğu’nun istikrarı a‘Türkiye, AB ve Rusya yeni ortaklık kurmalı’çısından rolünün kilit önemde olduğuna dikkat çeken Sarkozy’nin kitabında, “Türkiye ile Avrupa arasındaki diyaloğun geleceğinin şartlarını hayal etmek gerekiyor. Kurucu üyeleri Avrupa, Rusya ve Türkiye’den oluşan, görevi ekonomi ve güvenlik olan yeni bir uluslararası örgüt kurulmalı” ifadeleri yer aldı.

YENİ KİTABINDA YER ALAN İFFADELER,GÖRÜŞLERİ YER ALIYOR.

CHIRAC SERT ÇIKMIŞ

Sarkozy, selefi Jacques Chirac ve halefi François Hollande'ın Türkiye’nin AB'ye üyeliğinin en ateşli avukatları olduğunu vurguluyor.

Chirac'a göre Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkmanın uluslararası ilişkilerden ve Avrupa’dan hiçbir şey anlamamak anlamına geldiğini kaydeden Sarkozy, “Benim gibi düşünenler için "aptallar"  demişti,ifadelerini kullandı.

FRANSA,ESKİ CUMHUR BAŞANI'NIN KITABİNDA YER ALAN YORUMLARI,YENİDEN GÜNDEM OLDU.

Basına yansıyan Fransa haberleri.27.07.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın