Fransa'dan İtiraf

Fransa'dan İtiraf

SİHA'LAR DÜNYA MEDYASINDA

Fransız medyasından çarpıcı SİHA itirafı;

 Türkiye bir numara haline geldi

Fransız medyasında SİHA itirafı geldi. Fransız Le Figaro gazetesi, Türkiye'nin on yıl içinde İsrail, ABD ve Çin ile dünyanın önde gelen SİHA üreticilerinden biri haline geldiğini yazdı.

Le Figaro gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “etki alanını genişletmek” için Libya'da ve Karabağ'da başarı gösteren SİHA'ların satış sözleşmelerini artırdığı belirtildi. Aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen SİHA üreticilerinden biri haline geldiğini belirtti.

“DÜNYANIN ÖNDE GELEN SİHA ÜRETİCİLERİNDEN”

DEVLETLER,ADETA  SIRAYA GİRDİ

Azerbaycan, Ukrayna, Polonya ve Fas'tan sonra Kırgızistan'ın SİHA'larla ilgilendiği ifade edilen haberde, “Türkiye, on yıl içinde ABD, İsrail ve Çin ile birlikte dünyanın önde gelen SİHA üreticilerinden biri haline geldi.” değerlendirmesi yapıldı.

20 KAT DAHA UCUZ

Haberde, Türk SİHA'ların etkili ve savaş uçaklarından 20 kat ucuz olduğu belirtildi.

SAHADAKİ DURUMU DEĞİŞTİ

Bu SİHA'ların ilk dönemde terör örgütü PKK'ya karşı ve sınırların güvenliği için kullanıldığı ifade edilen haberde, Türk SİHA’ların 2016’da Suriye’de kullanılmasının sonucu sahadaki durumun değiştiği kaydedildi.

KARABAĞ’DA DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ

Haberde, SİHA'ların ayrıca son iki yılda Libya’da ve yakın zamanda Karabağ’da dengeleri değiştirdiği vurgulandı. Bayraktar TB2 SİHA'nın Ukrayna'ya satılmasının ve bu ülkenin Donbas'da bu SİHA'yı kullandığına ilişkin video yayımlamasının Rusya'nın tepkisine neden olduğu ifade edilen haberde,NATO'nun Polonya ve Letonya’nın Türk SiHA’larına ilgi duymasına temkinle yaklaştığı aktarıldı.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI,"TÜRKİYE'NİN SİLAHLAR BİZİ KORKUTUYOR" DEMİŞTİ

BASINA YANSIYAN SİHA HABERLERİ.

BAŞARILAR TESEDUFÎ DEĞİLDİ;GAYRET,SABİR,SEBAT İSTERDİ (yHy)

İHA/YeniyurtHaber.3.11.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın