Feldmann Kaybetti

Feldmann Kaybetti

Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı sandıkta kaybetti

FRANKFURT BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KAYBETTİ

Frankfurt/ Almanya'da her yaptığı hareket bir öncekinden daha kötü sonuçlar doğuran ülkenin en büyük metropol şehri Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann’ın görevden alınması için yapılan referandumdan yüzde 95.1 "gitsin" oyu çıktı.

Referandumda gerekli yüzde 30 oy sayısı açıkça aşıldı. Feldmann şu anda mahkeme karşısında Türk eşi Zübeyde Feldmann'a avantaj sağlamaktan yargılanıyor. SPD’li politikacı, sayım bitmeden basının karşısına çıktı ve oylamadan sonra görevinden ayrılacağını açıkladı. Bu sonuçla Feldmann, 2024’e kadar sürmesi gereken görevini en geç 11 Kasım 2022 Cuma günü bırakacak.

ÖZEK SEÇİM UYGULANDI.
Belediye Başkanının görevden ayrılması için yapılan seçim klasik bir yerel seçim değil, bir referandum olarak gerçekleştirildi. Bu nedenle, Feldmann’ın görevden alınması için salt çoğunluk yeterli değildi, aynı zamanda bir yetersayı da sağlanması gerekiyordu. Tüm seçmenlerin yüzde 30'u seçim iptali için oy kullandı ve bu da seçimin iptali için önemli ölçüde aşılmış 152.455 oya tekabül ediyor. İlk sonuçlara göre, yaklaşık 200.000 Frankfurtlu belediye başkanını görevden alınması için oy kullandı. Seçmenlerin yaklaşık yüzde 95'i Feldmann’ın görevde kalmasına karşı oy kullandı.

MAHKEME DEVAM EDİYOR

Feldmann, Frankfurt’taki Arbeiterwohlfahrt'taki (AWO) aşırı maaşlarla ilgili davadaki rolüyle ilgili olduğu iddiasıyla aylarca eleştirildi. Ekim ayından bu yana Frankfurt bölge mahkemesi önünde yargılanıyordu. Mahkeme karşısında yardım kabul etme suçlamasına cevap vermesi gereken Feldmann’ın eski ortağı ve sonraki eşinin çok fazla para aldığı ve bir Alman-Türkkreş müdürü olarak bir şirket arabası aldığı söyleniyor. İddianame, Feldmann’ı bu istihdam ilişkisinin belediye başkanlığı görevi nedeniyle 2014’ten itibaren kullanmakla suçluyor. 2018 seçim kampanyasında, Frankfurt AWO’nun bağış toplayarak Feldmann'ı desteklediği söyleniyor. Feldman ise bu iddiaları reddediyor.

Kâmil Yılmaz/7.11.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın