Enerji faturası

Enerji faturası

Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söde

ALMANYA'DA  AĞAÇ KESMEK YASAKTIR,HEL KERSTE YAKMAKTA

Enerji faturası hırsızlığı patlattıFahiş fiyat artışları, Almanya'da insanları odunla ısınmaya yöneltti.

Odun fiyatı da artınca, ormanlardan ağaç hırsızlığı başladı. Hırsızlığın önüne geçmek için ağaçlara çip takılıyor.

Almanya'da doğalgaz ve elektrik faturalarını düşürmek isteyenler kışın odun yakarak ısınmaya yöneldi. Tıpkı enerji fiyatları gibi yakacak odunun metreküp fiyatı da fırladı. 60 euro olan metreküp fiyatı 200 euroya çıkınca, satın almak yerine çalmaya yönelenler arttı. Ülkenin Saarland Eyaleti Çevre Bakanlığı Sözcüsü Sabine Schorr, "Ormanlık alanda yaşanan hırsızlığı önlemek için kontrolleri sıklaştırdık" dedi.
FİYATI YÜZDE 333 ARTTI

Schorr, ormanlık alanlara istiflenen kütüklerin içerisine hırsızların takibi için gps yerleştirildiğini, tanıklardan bilgi alabilmek amacıyla çağrılar yapıldığını belirtti. Berlin'deki Orman Sahipleri Derneği (AGDW), yakacak odun maliyetinin geçen yıl metreküp başına 60 ila 70 euro olduğunu, rakamın bu yıl 200 euroya çıktığını hatırlattı ve "Bu artış hırsızlığın yükselmesinde önemli rol oynadı" açıklaması yaptı.
HIRSIZLIĞIN BOYUTU ÇOK BÜYÜK
Dernek sözcüsü Jürgen Gaulke, Brandenburg Eyaleti'nde ormanlık alana profesyonel ağaç kesme makinaları ile girilmeye başlandığını ifade etti. Ülkenin Thüringen Eyaleti'nde bu yıl devlete ait ormanlık alandan yaklaşık 1200 metreküp odun çalındığı istatistiği verildi. Bu rakamın geçen yıl sadece birkaç yüz metreküp olduğu aktarıldı. Hırsızlık boyutunun milyon eurolara ulaştığından da söz edildi.
CEZASI AĞIRDIR
Almanya'da söz konusu hırsızlığın cezası oldukça ağır. Örneğin ormanlık alandan yakacak odun toplarsanız veya yasa dışı olarak ağaç keserseniz, yakalanmanız durumunda Brandenburg, Hessen veya Schleswig Holstein eyaletlerinde 100 bin euroya kadar para cezası kesilebiliyor. Rheinland Pfalz'da bu ceza 25 bin, Saarland'da ise 15 bin euro. Almanya'daki tüm ormanların bir sahibi var ve bu alanlardaki devrilmiş ağaçlardan tutun dallar bile ormanın sahibine ait. Bu sahip belediye, devlet, kiliseler, özel şahıs veya bir girişimci olabiliyor.

ÖTE YANDA  BAYERN LİDERİ SÖDER

GAZ FİYATIN "DUR!"  DEYİN

BAVYERA  LİDERİ MARKUS  SÖDERGaz fiyatına ‘Dur’ deyin

Almanya'nın Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder (CSU), Federal Hükümet'ten doğalgaz fiyatlarını frenleme isteğini yineledi.

Söder, "Artık gecikme olmaması gerekir. Ekim ayında artan gaz fiyatlarına hükümetin "dur!"demesi lazım" dedi.

Diğer eyaletler de, federal hükümetin yardım paketlerine daha fazla mali taahhütte bulunmasını istedi, baskıyı artırdı. 

Cemil Alpay/ Mustafa Akbaba/YeniyurtHaber/05.10.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın